پانل گچی دکوراتیو

پانل گچی دکوراتیو

پانل گچی دکوراتیو

پانل گچی دکوراتیو پانل های گچی خشک، از دیرباز در ساخت دیوارهای داخلی و خارجی خانه ها مورد استفاده قرار می گرفته اند. ابعاد این پانل ها معمولا 50 در 50 سانتیمتر یا کمی بیشتر است و ضخامت های متفاوتی از 6 تا 20 میلیمتر دارند.

پانل گچی دکوراتیو

هر چه فشار روی بخشی که قرار است پانل ها کار شوند بیشتر باشد از پانل های ضخیم تری استفاده می شود تا توان تحمل فشار را داشته باشند. پانل های گچی در ابتدا کاملا صاف و ساده بودند و وقتی کنار هم نصب می شدند و بالا می رفتند شاهد یک نمای گچی ساده بودیم. ولی پانل های جدیدی وارد بازار شدند با نام پانل گچی دیواری و دکوراتیو که معمولا در دیوارهای کاذب مورد استفاده قرار می گیرند.

پانل گچی دکوراتیو
پانل گچی دکوراتیو

مدلهای پانل سه بعدی گچی

برای اینکه نیاز نباشد بعد از استفاده از این ورقه های گچی کاربر به فکر تهیه دیوارپوش باشد این پانلهای گچی را با نمایی دکوراتیو و با طرح های سه بعدی و ساده تزیینی تولید می کنند. دیوار گچی پانل گچی دکوراتیو یک طرف این صفحه های گچی به شکلی قالب گیری می شود که بعد از نصب و درزگیری ورقه ها، نمایی که می بینید شبیه به نمونه مدل های موجود در این صفحه است.

مدل دیوارپوش گچی دکوراتیو

این کاشی های گچی شکل در مقابل آتش مقاوم هستند و در تست ها و آزمایش های مقاومتی که از آنها گرفته شده است امتیاز بالای (A1) را کسب کرده اند. این دیوارپوش های دکوراتیو در حال حاضر، دیوار گچی زیر سایه مدلهای پی وی سی و چوبی قرار گرفته اند و خیلی به چشم نمی آیند ولی به مرور زمان، فضا برای حضور و عرض اندام این مدل دیوارپوش های گچی هم باز خواهد شد.

طرح سه بعدی پانل دیوارپوش

از قرن‌ها پیش گچبری و گچ به عنوان یک ماده ایده آل برای ایجاد کردن عناصر معماری داخلی شناخته شده است که از جزئیات پیچیده و ظرافت طراحی برخورار است. دیوار گچی پانل گچی دکوراتیو با استفاده از گچ می‌توان شکل های گوناگون ایجاد کرد و بوسیله امکانات موجود طراحی های نامحدود انجام داد.

دیوارپوش گچی طرح دار

طراحان و معماران از گچ برای قالب‌های معماری داخلی استفاده میکنند و دلیل این انتخاب استحکام بالا و دوام زیاد میباشد. دیوار گچی پانل گچی دکوراتیو سال های زیادی است که در فرهنگ های مختلف نیز از گچ برای ایجاد طرح و مدل‌های مختلف استفاده میشود

انواع گچبری

را بر اساس مواد مصرفی میتوان دسته بندی کرد. اما علاوه بر این دسته بندی در کل گچبری را طبق سبک به دو دسته کلاسیک و مدرن تقسیم میکنند.اما هر کدام از این سبک ها دارای طرفدار میباشد. دیوار گچی برای انتخاب درست باید به سلیقه خود توجه کنید و بعد از آن به ویژگی های محیطی که قرار است گچبری انجام شود دقت شود.

فرم های دکوراتیو گچی

از قرن‌ها پیش گچبری و گچ به عنوان یک ماده ایده آل برای ایجاد کردن عناصر معماری داخلی شناخته شده است که از جزئیات پیچیده و ظرافت طراحی برخورار است. پانل گچی دکوراتیو با استفاده از گچ می‌توان شکل های گوناگون ایجاد کرد و بوسیله امکانات موجود طراحی های نامحدود انجام داد.

دیوارپوش دکوراتیو سه بعدی

پانل گچی دکوراتیو طراحان و معماران از گچ برای قالب‌های معماری داخلی استفاده میکنند و دلیل این انتخاب استحکام بالا و دوام زیاد میباشد. سال های زیادی است که در فرهنگ های مختلف نیز از گچ برای ایجاد طرح و مدل‌های مختلف استفاده میشود

ابعاد پانل گچی کناف

پانل گچی دکوراتیو پانل گچی کناف در ابعاد و ضخامت مختلف تولید می­گردد با توجه به شرایط محیطی و مکان از هر کدام یک ازاین ابعاد استفاده می­شود.
عرض هر ورق کناف 2/1 متر به طول 4/2، 5/2، 3 متر می­باشد.

انواع دیوار های جدا کننده داخلی کناف

پانل گچی دکوراتیو برای جدا سازی فضاهای خالی محیط انواع مختلفی بهره می­گیرندکه پر کاربرد ترین آن­ها:

 • دیوار جدا کننده W111: در این ساختار از یک ردیف مقاطع فولادی و یک لایه گچبرگ کناف در هر دو طرف آن استفاده می­شود.
 • دیوار جدا کننده W112: در این نوع ساختار از یک ردیف سازه بعلاوه دو لایه گچ برگ کناف در دو طرف آن استفاده می­گردد.

دیوار و سقف کناف با سازه

برای پوشاندن سطوع دیوار و سقف ابتدا با مقاطع فولادی گالوانیزه چسبیده به سقف یا دیوار اصلی یا قاب تشکلیل شده از این مقاطع زیرسازی می­­شوند بعد صفحات گچی کناف روی آن­ نصب می­گردد.

دیوار و سقف کناف بدون زیر سازی

معمولا برای پوشش دیوار­های بلوکی یا برای بازسازی ساختمان­های قدیمی از این روش استفاده می­کنند.

پانل‌های گچی ساده یا RG

درسیستم ساخت و ساز خشک کناف و سقف‌های کاذب کناف در محیط‌های خشک و بدون خطر حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صفحات دارای روکش با رنگ کرم بوده و در پشت پانل مهر آبی کناف Knauf به صورت لاتین چاپ شده است و در دیوارهای جدا کننده ، پانل گچی دکوراتیو دیوار‌های پوششی ، سقف کاذب به کار می‌رود.

پانل روکش دار گچی مقاوم در برابر حریق FR

ماده افزودنی موجود در این صفحات الیاف فایبرگلاس می‌باشد که به گچ اضافه شده و این صفحات را در برابر آتش مقاوم می‌سازد. پانل‌های گچی FR در فضاهای در معرض حریق مانند پوشش تیر ها و ستون های فولادی ، داکت های تاسیساتی و … استفاده می شوند . پانل گچی دکوراتیو این صفحات دارای روکش صورتی رنگ هستند و در پشت پانل مهر قرمز کناف Knauf به صورت لاتین چاپ شده است.

پانل روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت MR

صفحاتی هستند که علاوه بر گچ ، مواد افزودنی مقام در برابر رطوبت به آن اضافه می‌کنند تا برای محیط های مرطوب مناسب باشند . پانل‌های گچی MR معمولا برای آشپزخانه‌ها و سرویس های بهداشتی و سایر محیط های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند . پانل گچی دکوراتیو این صفحات دارای کاغذ سبز رنگ می باشند که در پشت پانل مهرآبی کناف Knauf به صورت لاتین چاپ شده است.

پانل روکش دار گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت FM

ماده افزودنی موجود در این صفحات الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت می‌باشد . پانل های گچی FR در فضاهای مرطوب که ممکن است مقاومت در برابر حریق مورد نیاز باشد استفاده می‌شوند، پانل گچی دکوراتیو این صفحات دارای روکش سبز رنگ بوده و در پشت پانل مهر قرمز کناف Knauf به صورت لاتین چاپ شده است.

صفحات با توجه به محل استفاده در ضخامت‌های مختلف

پانل‌های با ضخامت 6mm : این پانل‌ها معمولا برای اجرا در طرح‌هایی که شامل منحنی‌های با قوس تند است، استفاده می شود.
پانل‌های با ضخامت 9.5mm : این پانل‌ها نیز مانند پانل‌های 6 میلیمتری برای اجرای قوس‌ها کاربرد داشته و نباید از آن جهت اجرای دیوار ها یا سقف های کاذب ساده استفاده کرد.
پانل‌های با ضخامت 12.5mm : از این نوع پانل‌ جهت دیوارهای جداکننده و پوششی ، سقف‌های کاذب ساده و دکوراتیو استفاده می‌شود.
پانل‌های با ضخامت 15mmو 18mm و بالاتر : معمولا برای فضاهای خاص که به استحکام بسیار بالا نیاز دارند استفاده می‌گردد.

Moisture Resistant

گچبرگ (پنل یا پانل گچی ) در ساختمان بسیار پر کاربرد بوده ، این محصول بعنوان دیوار داخلی ، دیوار خارجی ، دیوار پارتیشن و سقف کاذب مورد استفاده قرار میگیرد . دیوارهای ساخته شده به وسیله گچبرگ بسیار سریع اجرا شده و عایق بسیار مناسب و سبکی میباشد . در سقف های کاذب گچبرگ به دلیل انعطاف پذیری این محصول انواع طرح ها قابل اجرا میباشد که هم سبک و هم مقرون به صرفه است و جایگزین بسیار مناسبی به جای رابیتس میباشد .

Moisture Resistant
Moisture Resistant

مقاومت گچبرگ در برابر زلزله

پانل گچی دکوراتیو به علت سبكی و همچنین انعطاف پذیری بسیار بالا ی گچبرگ ها میانقاب ها از خود مقاومتی نداشته و باعث سختی کاذب سازه نمی شوند که این امر موجب مقاومت بیشتر ساختمان در مقابل زلزله می باشد.

سرعت اجرای بسیار بالای گچبرگ

گچبرگ یزد در شرایط کاملا طبیعی ، با نیروی مناسب نسبت به سیستم سنتی تا 4 برابر سریع تر قابل اجرا می باشد ، پانل گچی دکوراتیو ( چرا که بی نیاز به جوشکاری ، تعویض اکیپ ، خشک شدن ملات و … است ) !!

ایمنی سیستم گچبرگ

بدلیل اتصالات مناسب و مطمئن . در دیوارها و سقف های کاذب گچبرگ یزد که عموما اتصالات به صورت پیچی و مطابق ضوابط و آیین نامه های مدون انجام میشود ، پانل گچی دکوراتیو همچنین اتصالات زیرسازی گچبرگ به سقف اصلی یا سازه ، بی نیاز به جوشکاری بوده و با ( میخ و چاشنی ) به محل مورد نظر ، اتصال می یابد.

ترمیم پذیری آسان گچبرگ نسبت به سایر سیستم های ساختمانی

با گذشت زمان از عمر ساختمان ، پانل گچی دکوراتیو هر از گاهی ایجاد تخریب های موضعی جهت دسترسی به تاسیسات دارای عیب و ترمیم
آن اجتناب ناپذیر خواهد بود که این امر به راحتی با گچبرگ محقق میگردد.

اجرای راحت تر

پانل گچی دکوراتیو به دلیل طراحی ذاتی مناسب این سیستم ، برش کاری و اتصال آسان ،گچبرگ نسبت به سیستم سنتی سهولت اجرا را برای مجری و کارفرما ، به همراه خواهد داشت.

وزن كم و طبعا کاهش هزینه

به دلیل نوع ساختار سیستم ( درصورت استفاده از این سیستم در دیوار نسبت به سیستم های متداول مشابه (مانند تری دی پنل ) به دلیل کاهش وزن قابل توجه بار مرده ساختمان در سیستم گچبرگ ،در صورت محاسبه ( قبل از طرح تیر و ستون ) ، اسکلت سازه تا 25% سبک تر میگردد که به دلیل این صرفه جویی ، با حسابی سر انگشتی ، عملا اجرای گچبرگ برای سازنده رایگان در می آید

ترمیم پذیری آسان گچبرگ نسبت به سایر سیستم های ساختمانی

با گذشت زمان از عمر ساختمان ، هر از گاهی ایجاد تخریب های موضعی جهت دسترسی به تاسیسات دارای عیب و ترمیم
پانل گچی دکوراتیو آن اجتناب ناپذیر خواهد بود که این امر به راحتی با گچبرگ محقق میگردد.

عایق حرارتی مناسب

سیستم گچبرگ در صورت اجرای اصولی به شدت عایق حرارت می باشد پانل گچی دکوراتیو حتی در صورت نیاز به عایق حرفه ای ،( بدلیل وجود فضای خالی بین دیوار ) می توان آن را با استفاده از عایق مناسب ،ایزوله نمود.

افزایش سطح مفید زیر بنا در سیستم دیوار های گچبرگ نسبت به سیستم های مشابه

به دلیل كاهش اشغال فضا توسط دیوارها و پارتیشن های گچبرگ ، پانل گچی دکوراتیو این امکان وجود دارد که فضای مفید داخل واحد های ساختمانی ، کمتر صرف حجم دیوارها شود.

قابلیت فرم پذیری بالای گچبرگ در طراحی ، مخصوصاً در بحث دكوراتیو

به دلیل فرم پذیری پانل های گچی میتوان در طرح سقف و دیوار های کاذب ، پانل گچی دکوراتیو از خطوط منحنی و قوس دار نیز استفاده نمود ، در این سیستم امکان ایجاد دکور های چند طبقه یا باکس های متفاوت ارتفاعی امکان پذیر است.

عایق صوتی مناسب گچبرگ

دیوار گچبرگ نسبت به دیوار سنتی از جذب صوت مناسب تری برخوردار است. همچنین در صورت نیاز بیشتر به عدم نفوذ پذیری صوت در دیوار همانند آنچه در مورد عایق حرارتی گچبرگ گفتیم ، میتوان فضای خالی دیوار را با مواد جاذب صوت پر کرد تا بهسازی صوتی را به حداکثر برسانیم. پانل گچی دکوراتیو فراموش نکنید در اجرای اصولی دیوار گچبرگ کلیه المانهای فلزی با نوار های عایق از زمین و سقف مجزا شده.

کاهش نخاله های ساختمانی با گچبرگ به میزان قابل توجه

نسبت نخاله های ساختمان در سیستم پانل گچی نسبت به سیستم سنتی 1 به 5 میباشد !! پانل گچی دکوراتیو که موجب کاهش هزینه های حمل مصالح ، کاهش هزینه ی نظافت و کاهش هزینه های بارگیری و خروج نخاله ها از کارگاه میشود و به میزان کاملا محسوس مشاهده میگردد

قابلیت تغییر فضاهای قدیمی و تبدیل به كاربریهای جدید با پتانسیل بالا

پانل گچی مناسبترین سیستم جهت کارهای باز سازی و تغییرات ساختمانی می باشد، حتی اگر قصد دارید بخشی از دکور های قبلی و قدیمی را بپوشانید ، پانل گچی دکوراتیو با گچبرگ میتوان بدون تخریب و جوشکاری به این امر دست یافت.

صرفه جویی كلی در مصالح ساختمانی

چنانچه طراحی استراكچر ساختمان بر اساس سیستم گچبرگ باشد پانل گچی دکوراتیو موجب صرفه جویی در مصالح به خصوص فولاد و سیمان و بی نیازی از مصرف بیرویه برخی از مصالح نظیر گچ و آهك و خاك می شود .

دسترسی سریع و مناسب به تاسیسات ساختمانی

دیوارها و سقف های کاذب پانل گچی به دلیل اتصال خشک ( استفاده از پیچ و عدم استفاده از ملات ) به راحتی قابل ترمیم میباشند ، پانل گچی دکوراتیو همچنین در دیوار و سقف کاذب گچبرگ در محل های پیش بینی شده دریچه های بازدید قرار می گیرد.

جنبه های زیست محیطی گچبرگ

کاهش تولید زباله های ساختمانی غیر از صرفه جویی در هزینه دفع زباله هادرسطح ملی از جنبه حفاظت محیط زیست و استفاده بهینه از منابع كافی داری اهمیت است پانل گچی دکوراتیو که همه با سیستم ساخت و ساز خشک ( گچبرگ ) میسر است.

صرفه جویی كلی در مصالح ساختمانی

چنانچه طراحی استراكچر ساختمان بر اساس سیستم گچبرگ باشد پانل گچی دکوراتیو موجب صرفه جویی در مصالح به خصوص فولاد و سیمان و بی نیازی از مصرف بیرویه برخی از مصالح نظیر گچ و آهك و خاك می شود .

رنگ پذیری آسان ، چسب پذیری گچبر

پانل گچی دکوراتیو جهت مکانهایی که میخواهیم کاشی یا سنگ تزئینی روی دیوار نصب نماییم و قابلیت راحت نصب انواع کاغذ دیواری روی سطح گچبرگ

ارزش افزوده ساختمان با گچبرگ

اگر با دید اقتصادی و نگاه صرفه و توجیه مالی به گچبرگ بنگریم ، میتوانیم به قطع و یقین بگوییم ، پانل گچی دکوراتیو خیلی بیشتر از هزینه صرف شده برای گچبرگ ، به ارزش ساختمان افزوده خواهد شد.

بروز بودن گچبرگ ( پانل گچی )

طبیعتا وقتی برای هر عنصر ساختمانی دکوراسیونی در ساختمان هزینه میکنیم ، متقابلا انتظار داریم ، آن جزء در گذر زمان کمتر کهنه شود و دیرتر از مد بیافتاد. پانل گچی دکوراتیو با توجه به بروز بودن این محصول و استفاده و استقبال جهانی از ساخت و ساز خشک میتوان پیش بینی کرد این انتظار بخوبی با گچبرگ براورده می گردد.

مدل های تایل گچی 60 در 60

تایل گچی 60 در 60 یکی از مدل های سقف گچی کاذبه که بیشترین کاربرد رو در مکان های اداری و تجاری داره. قیمتش نسبت به سایر صفحات گچی خیلی پایین تره و محبوبیت بسیار زیادی داره. پانل گچی دکوراتیو توی عکسای زیر می تونید انواع سقف گچی ۶۰ در ۶۰ رو ببینید که شامل گچی ساده، گچی آکوستیک و گچی روکش دار میشه.

پانل های گچی (گچ برگ)

پانل گچی یا گچ برگ ها نام محصولاتی ساختمانی هستند که بصورت ورقه های گچی نازک به ضخامت 6.5 تا 18 میلیمتر و در ابعاد 1.2 متر در حداکثر 3 متر ساخته می شوند. پانل گچی دکوراتیو هسته پانل گچی از گچ و روی آن را در دو طرف لایه ای نازک از کاغذ سلولزی تشکیل داده است.

کاربرد پانل های گچی

پانل گچی دکوراتیو پانل های گچی در سیستم ساخت و ساز خشک به کار میروند. این محصول بعنوان دیوار داخلی ، دیوار خارجی ، دیوار پارتیشن و سقف کاذب مورد استفاده قرار میگیرد .

پانل های گچی

پانل های گچی در ابعاد 1200 در 3000 تا 1200 در 2400 میلیمتر و در ضخامت های 12.5 ، 15 و 18 میلیمتر در چهار مدل معمولی RG ، مقاوم در برابر پانل گچی دکوراتیو رطوبت MR و مقاوم در برابر حریق FR و مقاوم در برابر رطوبت و حریق MF ، انتخاب مناسبی جهت پوشش دیوارهای داخلی و سقف های کاذب می باشند.

گچ برگ کناف

دیوار پانل گچی کناف و صفحات گچی گچ برگ نیز نامیده می شود. قاب نگه دارنده اصلی از سازه ها با مقطع C و U و L شکل سردنورد شده از جنس فولاد گالوانیزه و در برخی کشورها از مقاطع چهارتراش چوبی استفاده می شود. پانل گچی دکوراتیو قاب اصلی برای نصب و تثبیت صفحات گچی در نظر گرفته شده و هیچگونه نقش سازه ای در ساختمان ندارد.

Regular

اتصال صفحات به قاب با استفاده از پیچ مخصوص صورت میگیرد و سپس درز میان آن ها به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل میگردد. پانل گچی دکوراتیو این روش ساخت به عنوان سیستمی مدولار، برنامه ریزی دقیق، اجرای سریع و صنعتی سازی را میسر می نماید.

Regular
Regular

پانل گچی کناف سقف یکپارچه

این نوع سقف کاذب بسیار سبک بوده و شامل زیرسازی فولادی متصل به سقف اصلی می باشد که صفحات روکش دار گچی به وسیله ی پیچ مخصوص بر روی آن نصب می شود. پانل گچی دکوراتیو سپس درزهای آن بوسیله ی نوار درزگیری پوشش داده شده و پس از بتونه و ماستیک کل سطح آماده رنگ آمیزی میشود.

دیوار پوششی کناف

دیوارپوش کناف ، هم بدون سازه و یا با سازه بوسیله ی چسب مخصوص صفحات روکش دار گچی بر روی دیوار زمینه متصل میشود. پانل گچی دکوراتیو این دیوار یک راه حل سریع و کارآمد جهت بازسازی دیوارهای فرسوده بدون ایجاد هرگونه تخریب و پوشش نازک کاری بر روی دیوار بنایی جدید و بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان می باشد.

دیوار جداکننده پانل گچی کناف

دیوار جداکننده (کاذب) کناف ، پانل گچی دکوراتیو دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.این ساختار شامل زیرسازی فولادی بوده که صفحات روکش دار گچی به صورت یک لایه و یا چندلایه بوسیله ی پیچ مخصوص بر روی آن نصب شده و پس از بتونه کاری آماده نقاشی می باشد.

Fire and Moisture Resistant

پانل گچی دکوراتیو در ابعاد 60 ×60 در نوع ساده ( فاقد خواص عایق صوت) و آکوستیک (دارای خواص عایق صوت) عرضه میگردد از انواع پانل های ساده می توان به پانل های بدون روکش و روکش دار (گچی روکش پی وی سی و گچی پشت آلومنیوم) و از پانل های آکوستیک می توان به پانل های لبه دار و بدون لبه اشاره نمود.

ابعاد گچ برگ کناف

پانل گچی دکوراتیو این پانل گچی کناف در قطر و ضخامت های متفاوتی ساخته و عرضه میگردند که ه شرح ذیل می باشد:

 • ضخامت 6.5 میلیمتر
 • ضخامت 8.5 میلیمتر
 • ضخامت 9.5 میلیمتر
 • ضخامت 12.5 میلیمتر
 • ضخامت 15 میلیمتر
 • ضخامت 18 میلیمتر

قیمت پانل گچی کناف

قیمت انواع پانل های زیر متفاوت است

 • پانل گچی کناف ایران RG9.5 به ضخامت 9.5 مترمربع
 • پانل گچی کناف ایران RG12.5 به ضخامت 12.5 مترمربع
 • پانل گچی کناف ایران مقاوم در برابر آتش FR به ضخامت 12.5 مترمربع
 • پانل گچی کناف ایران مقاوم در برابر رطوبت MR به ضخامت 12.5 مترمربع
 • پانل گچی کناف ایران مقاوم در برابر آتش و رطوبت FM به ضخامت 12.5 مترمربع
mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *