وزن هر عدد آجر سوراخ دار

وزن هر عدد آجر سوراخ دار

وزن هر عدد آجر سوراخ دار

وزن هر عدد آجر سوراخ دار آجر سفال 10 سوراخ قرمز اصفهان مانند آجر ۱۰ سوراخ زرد برای نمای ساختمان ، دیوار های سالن و سوله ها است . در آجر ده سوراخ قرمز که آجر نسوز نیز نامیده می شود با نفوذ ملات در سوراخ های آجر قرمز استحکام و ایستادگی دیوار افزایش می یابد .

وزن هر عدد آجر سوراخ دار

مزیت دیگر وجود سوراخ در آجر ده سوراخ قرمز قرار گرفتن میلگرد در سوراخ های آجر برای ایجاد مقاوت در برابر زلزله می باشد .

وزن هر عدد آجر سوراخ دار
وزن هر عدد آجر سوراخ دار

تعداد آجر لفتون مورد نیاز برای پوشش یک متر مربع دیوار

وزن هر عدد آجر سوراخ دار برای محاسبه تعداد آجر لفتون مورد نیاز برای پوشش یک متر مربع دیوار ، علاوه بر در نظرگیری ابعاد آجر باید به مشخصات دیوار مورد نظر ( پهنای دیوار ، نوع نمای دیوار و نحوه چیدمان آجر روی دیوار، اندازه بندهای افقی و عمودی) توجه داشت .

اگر نیاز به محاسبه ( نه چندان دقیق ) داشته باشیم

 • برای پوشش یک متر مربع دیوار 20 سانتی متری نیاز به حدود 140 عدد آجر لفتون قالب کوچک می باشد .
 • برای پوشش یک متر مربع دیوار 30 سانتی متری بین175 تا 210 عدد آجر لفتون 5 سانتی نیاز می باشد .

بسته بندی

آجر لفتون درجه1 بیشتر به صورت فله و در مواردی به سفارش مشتری به صورت بسته بندی شده عرضه می شود .
بسته بندی آجرها به صورت شیرینک پک است و اغلب بین 12 تا 14 قالب آجر داخل یک بسته قرار می گیرند .

مزایا آجر ده سوراخ

آجر ده سوراخ مزایای فراوانی دارد. مزیت اصلی و مهم آن، برخورداری از استحکام و مقاومت بسیار بالاست. این آجرها در برابر یخ‌ زدگی و سرمای شدیدمقاوم هستند؛ یعنی در زمان تغییرات دمایی، ترک و شکستگی بر نمیدارند. تراکم آجرهای سوراخ‌ دار اصولی و صحیح است و به دلیل وجود آسیاب پودری،ازساختاربندی یکنواختی برخوردار است

انواع آجر لفتون

آجر لفتون انواع متفاوتی دارد. لفتون قالب کوچک و قالب بزرگ در ابعاد آن ها تفاوت وجود دارد و این اختلاف مربوط به ارتفاع است. وزن هر عدد آجر سوراخ دار این نوع آجر ه دارای ۱۰سوراخ هستند و به آجر ۱۰ سوراخ معروفند.

آجر سوراخدار از لحاظ رنگ

آجر لفتون در رنگ های قرمز ، زرد و گلبهی (پوست پیازی) تولید میشود و به سراسر کشور ارسال میشود. وزن هر عدد آجر سوراخ دار کیفیت تولید این آجر بر روی رنگ آن نیز تاثیر گذار است و معمولا آجر های درجه ۱ و ۲ دارای رنگ یکنواختی هستند.

آجر لفتون سه طرف نما و چهار طرف نما

آجر لفتون ۳ طرف نما در واقع یک طرف آن صاف و یکدست است و بیشتر برای داخل کار استفاده می شود. اما آجر چهار طرف نما هر ۴ طرف آن دارای وزن هر عدد آجر سوراخ دار سطحی صاف و یکدست است و برای نمای ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کارخانه های آجر اصفهان از جمله آجر نقش جهان این آجر را در ابعاد مختلف تولید می کنند.

آجر ماشینی

آجر ماشینی یا آجر سوراخ‌دار که بر روی سطح بزرگتر آن ۸ یا ۱۰ سوراخ به قطر ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر وجود دارد و در بازار ایران به آجرهای هشت یا ده سوراخه ماشینی معروف است.در استاندارد شماره ۷ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران این سوراخ‌ها باید تمام ضخامت آجر را طی نموده و سطح مقطع مجموع سوراخ‌ها نباید بیشتر از ۲۵ درصد سطح بزرگ‌تر آجر باشد و فاصله سوراخ‌ها از لبه آجر و همچنین فاصله سوراخ‌ها از یکدیگر در هر بعد آجر نباید کمتر از ۳۰ درصد طول همان بعد باشد.

علت وجود این سوراخ‌ها

علت وجود این سوراخ‌ها اینست که در هنگام دیوارچینی ملات به طور عمودی نیز در آجر نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار شود. در ساخت دیوارهای حمال به دلیل اینکه می‌توان به وسیله سوراخ‌های موجود در سطح آجر آنرا با میلگرد، وزن هر عدد آجر سوراخ دار مسلح کرد از این نوع آجر استفاده می‌شود. دیوار آجری مسلح برای مقابله با نیروی زلزله ساخته می‌شود.

ابعاد آجر فشاری

آجرهای فشاری یا گری از قدیمی ترین انواع آجر می باشند. ابعاد آجر گری برابر با cm ۵/۵×۱۱×۲۲ است. وزن هر عدد آجر سوراخ دار علاوه بر این در اندازه cm ۵×۱۰×۲۰ سانتی متر نیز ساخته می شوند. وزن آجر فشاری حدود ۲/۵ کیلوگرم می باشد.

ابعاد آجرهای موجود در بازار

از گذشته تا کنون ابعاد آجر دچار تغییرات فراوانی شده است. به طوری که نوع نظامی آن در ابعاد cm ۵×۵۰×۵۰ تولید می شدند، اما امروزه آجرهای مورد استفاده در دیوار چینی غالبا در ابعاد cm ۵×۱۰×۲۰ و یا cm ۲/۵×۱۱×۲۲ ساخته می شوند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار ابعاد معمول برخی از آجرهای موجود در بازار در ادامه توضیح داده می شود.

ابعاد آجر سفال سوراخ دار

همان طور که از نام آن پیداست این نوع از مصالح به صورت سوراخ دار تولید می شوند که این امر موجب کاهش وزن آجر می شود. ابعاد آجر سفال وابسته به نوع تولید و کارخانه سازنده بوده و با تغییر هر یک از این پارامترها، تغییر می یابد. معمول ترین اندازه آجر سفالی عبارت است از cm ۵×۹×۱۹/۵، cm ۵×۱۰×۲۰، cm ۵×۱۰/۳×۲۱/۵، cm ۴×۱۰/۳×۲۱/۵، cm ۵/۵×۱۰×۲۱/۵، cm ۴×۱۰×۲۲ و cm ۵/۵×۱۰×۲۲.

ابعاد آجر سه سانتی

این نوع از مصالح در نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند و در انواع رنگ های قرمز، سفید و لیمویی تولید می شوند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار اندازه آجر سه سانتی ۳×۱۱×۲۲ سانتی متر می باشد. علاوه بر این، در ضخامت های ۳/۵ و ۴ سانتی متر نیز تولید می شوند.

ابعاد آجر نما

از این نوع به منظور ایجاد نمای زیبا در ساختمان ها و خانه ها استفاده می شود. علاوه بر تنوع در رنگ، ابعاد آجر نما نیز از تنوع بالایی برخوردار است. این نوع از آجرها باید مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار به همین دلیل از نوع نسوز آن در نمای ساختمان استفاده می گردد. ابعاد آجر نسوز موجود در بازار بسیار متنوع می باشد.

ویژگی برخی از آنها به شرح زیر می باشد

 • ابعاد آجر نما : cm ۲/۵×۷×۳۲ با وزن تقریبی ۹۰۰ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۴۷×۲۰ با وزن تقریبی ۲۷۰ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۴×۱۰ با وزن تقریبی ۱۴۰ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۵/۵×۱۰ با وزن تقریبی ۱۷۵ گرم
 • ابعاد آجر نما : cm ۲×۵/۵×۲۰ با وزن تقریبی ۳۵۰ گرم

آجر نظامی

آجرهای نظامی که به منظور فرش کف سالن های سرباز خانه ها، ادارات دولتی و … مورد استفاده قرار می گرفت، وزن هر عدد آجر سوراخ دار در دو اندازه مختلف cm ۵×۵۰×۵۰ و cm ۵×۴۰×۴۰ ساخته می شد.

ابعاد آجر ختایی

وزن هر عدد آجر سوراخ دار از این نوع بیشتر در فرش کف حیاط ساختمان های قدیمی استفاده می شده است. این نوع آجر در اندازه cm ۵×۲۵×۲۵ ساخته می شد.

ابعاد آجر نسوز نما

ابعاد آجر نسوز نما با توجه به نوع و برند آن متفاوت است. برای مثال آجر نسوز پلاک در ضخامت های مختلف ۷، ۴، ۵/۵ و … تولید و عرضه می گردد. بنابراین ابعاد آجر نسوز نما یکسان نیست. وزن هر عدد آجر سوراخ دار پرمصرف ترین ابعاد آجر نسوز کرکره ای ۲/۵×۷×۳۱ و ۲/۵×۳×۳۱ سانتی متر است. در هنگام خرید، ابعاد آجر نسوز نما بسیار حائز اهمیت می باشد.

محاسبه تعداد آجر دیوار ۳۵ سانتی

برای محاسبه تعداد آجر نمای ۱۰ سوراخ باید در ابتدا تعداد مورد نیاز آن در ۱ متر مربع از دیوار را محاسبه کرده و سپس مقدار به دست آمده را در متراژ کل دیوار ضرب نمود. وزن هر عدد آجر سوراخ دار باید توجه نمود که در محاسبه این تعداد درازا و بلندی آجر تاثیرگذار بوده و ضخامت تاثیری بر تعداد مورد نیاز نمی گذارد.

ابعاد آجر سفال سقفی

این مصالح که به بلوک سقفی معروف اند، پهنایی برابر با ۴۰ سانتی متر داشته و بلندی آن ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر می باشد. وزن هر عدد آجر سوراخ دار همچنین عرض این نوع از بلوک های سقفی نیز ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر است.

ابعاد آجر سفال سقفی
ابعاد آجر سفال سقفی

وزن آجر

وزن آجر فشاری کوره ای متفاوت می باشد و ای وزن در حدوده 2000 گرم تا 2600 گرم متغیر می باشد و این بخاطر فشاره وارده در قالب و اندازه مخلوطی است که در هر قالب ریخته می شود، وزن هر عدد آجر سوراخ دار بخاطر این وزن می باشد که قیمت آجر فشاری بسته به این وزن متغیر است.

طرز تهیه آجر فشاری

از گذشته تا امروز آجر را به دو صورت ستنی و کوره ای می سازند در ساخت آجر خاک رس را با آب مخلوط می کنند و در داخل قالب های مخصوصی قرار می دهند در روش سنتی پس از قالب گیری آجر فشاری آنها را در بیرون و در معرض نور خورشید قرار می دهند و در روش صنعتی این آجر های قالب گیری شده را در داخل کوره می گذارند و پس از پخت به آجر گری یا همان آجر فشاری یا آجر ماشینی تبدیل می شود.

آجر فشاری پرسی چیست؟

آجر یا آجور (brick) بلوک های مکعب مستطیل شکلی هستند که در ساخت و ساز برای دیوار چینی کرسی چینی فونداسیون سقف یا طاق ضربی منزل استفاده می شود.و عمر استفاده از آجر حدود 5 هزار سال میباشد. وزن هر عدد آجر سوراخ دار در بناهای قدیمی موجود در شهرها آجر یکی از اساسی ترین متریال ساخت بوده است که هم در نما و هم در ساخت بکار گرفته شده است.

محاسبه تعداد آجر فشاری مورد نیاز

هر تن آجر زبره حدودا ۴۲۰ تا ۴۴۰ قالب آجر می باشد . در محاسبه تعداد آجر فشاری مورد نیاز یک بنا یک سری اصول اساسی داریم که مهمترین آن این است « توجه همزمان به سطح مقطع و نمای بیرونی دیوار برای چیدمان صحیح آجر » . وزن هر عدد آجر سوراخ دار اگر این اصول اساسی در این محاسبات رعایت گردد ، مقدار بسیار زیادی از اشتباهات محاسباتی برطرف شده و نتیجه مطمئن تری به دست می آید .

مشخصات فیزیکی آجر زبره

 • وزن مخصوص آجر فشاری : ۱۹۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب
 • وزن یک عدد آجر : حدود ۲۳۰۰ گرم
 • تعداد آجر در هر تن : حدود ۴۲۰ الی ۴۴۰ قالب

وزن آجر سفال

پس از انتخاب ابعاد آجر لفتون مورد نظر خود، تعداد آجر لفتون در هر متر مربع (با احتساب بندکشی یا بدون آن)، بر اساس متراژ کار توسط واحد فروش وزن هر عدد آجر سوراخ دار محاسبه شده و قیمت نهایی به شما ارائه داده می شود.

وزن هر عدد آجر فشاري

در گذشته از آجر فشاری برای این منظور استفاده می شد. آجر فشاری به علت وزن و جذب آب زیاد جای خود را به این محصول داد. این محصول از خاک رس ساخته می شود. نوع قرمز رنگ آن از خاک شیل و آجر مهندسی از ترکیب خاک شیل و نسوز تهیه می شود.وزن هر عدد آجر سوراخ دار به این محصول به علت تولید با ماشین آلات صنعتی، آجر ماشینی نیز می گویند.

وزن هر عدد آجر سه سوراخ

این محصول دارای سوراخ های عمودی برای کم کردن وزن آن و پخت بهتر است. آکامل آن10 سوراخ، نیمه این محصول 5 سوراخ و آجر سه گل 3 سوراخ دارد. مهم ترین فاکتور در تعیین قیمت کیفیت آن است. وزن هر عدد آجر سوراخ دار این محصول از لحاظ کیفیت به سه دسته تقسیم می شود:

• ممتاز : به صورت تمام اتوماتیک تولید می شود.
• درجه یک: به صورت نیمه اتوماتیک تولید می شود.
• درجه 2: به صورت آفتاب خشک تولید می شود.

ابعاد آجر لفتون

این محصول در ابعاد مختلفی تولید می شود. پرکاربردترین آن 21/5×10×5/5 سانتی می باشد. از دیگر ابعاد آن می توان به 23×11×7 ، 21/5×10×5 و 21/5×10×4 اشاره کرد. این محصول در رنگ های زرد، قرمز، گلبهی و قهوه ای تولید می شود. رنگ های زرد و قرمز پرکاربرد تر هستند. قیمت آجر لفتون زرد و قرمز از بقیه مناسب تر است. این محصول به دو صورت ساخته می شود.

• اکسترودی یا وایر کات (Wire Cut) : حاصل این روش تولید محصول سه طرف نما است.
• پرسی : حاصل این روش تولید محصول چهار طرف نما است.

آجر ده سوراخ

یکی از انواع آجر ، آجر لفتون است که خود به دسته های آجر ده سوراخ، آجر سفال و آجر سه گل تقسیم می شود. اجر ده سوراخ به نوعی از آجر گفته می شود که روی آن سوراخ هایی ایجاد شده است و دلیل آن کاهش حجم آجر تا حدود 25% است. وزن هر عدد آجر سوراخ دار مواد اولیه ای که در تولید این نوع آجر به کار می رود شامل خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز می باشد که بیشتر از خاک رس استفاده می شود. شاید این سئوال برای شما هم پیش بیاید

علت سوراخ های آجر ده سوراخ چیست؟

در پاسخ باید گفت که آجر 10 سوراخ علاوه بر مصرف مواد اولیه کمتر و در نتیجه قیمت به صرفه تر، وزن کمتری نیز دارند و در پی آن هزینه حمل کمتری دارند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار مقاومت فشاری این آجر در مقایسه با ملات سیمانی که در بین آجر ها به کار می برند بیشتر و بالاتر است.

قيمت آجر سه گل شيراز

آجر های ده سوراخ همانطور که از نامشان مشخص است دارای 10 سوراخ به قطر 1.5 تا 2.5 سانتی متری است. از این مدل آجر بیشتر در نمای ساختمان و دیوار سالن ها و سوله ها وساختمان های صنعتی استفاده می شود. وزن هر عدد آجر سوراخ دار وجود سوراخ خای در این آجر باعث می شود میلکرد ها در داخل آجر قفل شود که این کار به بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر زلزله کمک بسیاری می کند.

خرید آجر ده سوراخ

همانطور که گفتیم، آجر 10 سوراخ یکی از پرکاربردترین انواع آجر لفتون است. این آجر دارای ده سوراخ است. این سوراخ‌ها برای کاهش وزن آجر، عایق‌کاری و ایجاد خلاء درست شده‌اند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار آجر ده سوراخ قرمز همانند آجر ده سوراخ زرد برای نمای ساختمان، سوله‌ها و دیوارهای سالن به کار می‌رود.

قيمت آجر سه سوراخ نيشابور

در صورت استفاده از آجر ده سوراخ قرمز (آجر نسوز نیز نامیده می‌شود) برای ساخت دیوار، استحکام و پایداری دیوار افزایش پیدا می‌کند زیرا ملات در سوراخ‌های آجر نفوذ می‌کند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار یک مزیت دیگرِ استفاده از آجر ده سوراخ قرمز این است که می‌توان میلگرد را در سوراخ‌های آجر قرار داد تا مقاوت آن در برابر زلزله بیشتر شود.

قیمت آجر ده سوراخ

وزن هر عدد آجر سوراخ دار و به طور خاص قیمت آجر ده سوراخ بنا به کارخانه تولید کننده و به تفکیک رنگ و نوع بسته بندی متغیر است. همچنین درجه یک یا درجه دو بودن این آجرها در قیمت آنها تاثیر گذار است.

مزایا آجر ده سوراخ

آجر ده سوراخ مزایای فراوانی دارد. مزیت اصلی و مهم آن، برخورداری از استحکام و مقاومت بسیار بالاست. این آجرها در برابر یخ‌ زدگی و سرمای شدید مقاوم هستند؛ یعنی در زمان تغییرات دمایی، ترک و شکستگی بر نمیدارند. تراکم آجرهای سوراخ‌ دار اصولی و صحیح است و به دلیل وجود آسیاب پودری، ازساختاربندی یکنواختی برخوردار است.

قيمت آجر سه سوراخ در تبريز

رنگ آجرهای ده سوراخ به دلیل طبیعی بودن در برابر تابش نور خورشید مقاوم است. همچنین مقاومت این آجرها در برابر آتشسوزی و ضربه بسیار بالاست. از مزیای دیگر آجر ده سوراخ قیمت مناسب آن است. وزن هر عدد آجر سوراخ دار به دلیل وجود سوراخ در ساختار آجرها و کاهش وزن، تولید و نیز حمل‌ و نقل آنها مقرون به ‌صرفه است.

کاربرد آجر ده سوراخ

از جمله کاربردهای آجر ده سوراخ این است که از آن برای ساخت دیوارهای حائل و غیرحائل استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت دیوارهایی که وزن بالایی را تحمل می‌کنند نیز مناسب است؛ وزن هر عدد آجر سوراخ دار زیرا به لطف وجود سوراخ‌ها، می‌توان آن را با میلگرد پر کرد و مقاومت آن را افزایش داد.

کاربرد آجر ده سوراخ
کاربرد آجر ده سوراخ

قيمت آجر سه سوراخ اصفهان

در صنایع ساخت و ساز، به آجری که درون آن سوراخ‌های ایجاد شده باشد که باعث کم شدن حدود ۲۵ درصد از حجم آن شود، آجر لفتون یا وزن هر عدد آجر سوراخ دار می‌گوییم. آجر ده سوراخ دارای سطح مقطعی با ده سوراخ به قطر ۱.۵ تا ۲.۵ سانتی متر است و در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای زیادی دارد.

قيمت آجر سه سوراخ يزد

آجر ده سوراخ در دو ابعاد بزرگ و کوچک در بازار وجود دارد. برای تولید آجر سایز کوچک از قالب کوچک و برای تولید آجر سایز بزرگ از قالب بزرگ استفاده می‌شود. آجر لفتون قالب کوچک معمولا به رنگ زرد ساخته میشود و در طاق زنی، منهول فاضلاب و پشت کار کاربرد دارند. وزن هر عدد آجر سوراخ دار اجرهای ده سوراخ بزرگ در دو حالت توکار و نما در بازار دیده می‌شوند.

مزایای آجر ده سوراخ

 • مقاومت و استحکام بسیار بالا نسبت به سایر آجر ها
 • مقاومت بسیار بالا در برابر سرما و یخ زدگی
 • این آجر ها رنگ های طبیعی دارن و در برابر تابش اشعه خورشید تغییر رنگ نمی دهند.
 • این آجر ها از سنگ کائولند درست شده اند و به همین دلیل از مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی و ضربه را دارند.

جذب استاندارد آب با توجه به نیاز

این آجر، به علت داشتن سوراخ و سبک بودن ساختار خود، آب کمی جذب می‌کند و موجب عدم سنگین شدن بی‌دلیل بنا می‌شود، وزن هر عدد آجر سوراخ دار به همین علت در سال‌های اخیر، آجرلفتون، جای آجر‌های فشاری را گرفته به بهترین نوع آجر برای ساختمان سازی تبدیل شده است.

نام‌های دیگر آجر لفتون کدام است؟

بیش‌از آنکه با کاربردهای گسترده و مزایای این نوع آجر درجه یک، در دنیای ساختمان سازی آشنا شوید بهتر است بدانید که وزن هر عدد آجر سوراخ دار لفتون، به نام‌های زیر نیز در دنیای ساختمان سازی و صنعت، معروف است:

 • آجر 10 سوراخ
 • آجر ماشینی
 • آجر لفتون 10 سوراخ
 • آجر ماشینی سوراخ دار
 • آجر نما 10 سوراخ
 • آجر نما لفتون
 • آجر 10 سوراخ صادراتی
 • آجر لفتون صادراتی
 • آجر بهمنی
 • آجر رسی
 • آجر بهمنی قرمز
 • آجر سفال
 • آجر سوراخ دار
 • آجر نما سوله سازی
 • آجر توکار زبره
 • آجر نما لفتون و …

کاربردهای آجر سوراخ دار لفتون در ساختمان سازی

وزن هر عدد آجر سوراخ دار به جرئت می‌توان گفت که در صورت نبود این نوع آجر، کار ساختمان سازی و بنایی در سراسر دنیا تعطیل خواهد شد، مهم‌ترین کاربردهای آجر سوراخدار به شرح زیر است:

 • کشیدن تیغه‌ محکم
 • ساختن دیوار‌های باربری
 • کاربرد در تمامی انواع ساختمان سازی
 • سقف زدن
 • طاق زنی
 • دیوار چینی سوله و …
mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *