قيمت هر تن آجر گري

قيمت هر تن آجر گري

قيمت هر تن آجر گري

قيمت هر تن آجر گري در عمران مدرن امکان خرید آجر فشاری (گری، زبره) به صورت عمده و خرد فراهم شده است. فروش آجر گری در انواع ماشینی و دستی و در رنگ های مختلف همچون آجر فشاری قرمز ، زرد و کرم انجام می شود.

قيمت هر تن آجر گري

قیمت آجر گری به کیفیت ساخت، روش تولید آجر ماشینی ، حجم خرید و … وابسته است. قیمت هر تن آجر فشاری و قیمت هر عدد آجر فشاری ، بروز و آنلاین ارائه می گردد. عمران مدرن ارائه دهنده بهینه ترین قیمت آجر فشاری با بالاترین کیفیت می باشد.

قيمت هر تن آجر گري
قيمت هر تن آجر گري

آجر فشاری (آجر گری، دستی)

آجر فشاری را با نام آجر زبره ، آجر گری ، آجر توپر ، آجر دستی ، آجر معمولی و در سال‎‌های اخیر نیز با نام آجر پرسی می شناسند. برای تولید این آجر ، کارگران با فشار انگشتان خود گوشه های قالب را از گل پر می کنند، به همین دلیل به آن اجر فشاری گفته می شود. برای تولید آجر فشاری مرغوب باید از خاک رس الک شده استفاده گردد. آجر در نهایت با پخت خاک رس تولید می شود.

آجر لفتون قرمز

پیش از پخت، باید ابتدا در دمای ۲۰۰ درجه آجر را خشک کرد. سپس دما تا ۶۵۰ درجه بالا می رود. آجر آب تبلور خود را از دست می دهد و فرآیند استحکام آغاز می شود. هر چه دما بالاتر برود، چسبندگی مواد به هم و استحکام افزایش می یابد. قيمت هر تن آجر گري قیمت آجر فشاری با توجه به کیفیت متریال و مراحل ساخت آن متغیر است.

قیمت آجر فشاری

آجر فشاری قیمت متفاوتی دارد. قيمت هر تن آجر گري قیمت آجرگری معمولا به صورت تن ارائه می شود. البته می توان قیمت هر عدد آجر فشاری را هم استعلام کرد و اقدام به خرید نمود. باید توجه داشت که قیمت آجرفشاری به صورت عددی با قیمت تنی آن فرق دارد. هر تن آجر فشاری ، در حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ عدد آجر است. قیمت آجر فشاری

قیمت آجر فشاری

همچنین قیمت آجر فشاری به صورت عمده فروشی و خرده فروشی نیز با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی قیمت آجر فشاری به صورت خرده فروشی بیشتر از قیمت عمده فروشی آن می باشد. باید توجه داشت که ممکن است قیمت آجر گری در فصول مختلف سال و یا بر اساس تقاضای بازار تغییر یابد. قيمت هر تن آجر گري بالا بودن وزن آجر گری از ویژگی های بارز آن است. برای محاسبه قیمت آجر معمولی ابتدا باید به نوع مواد اولیه و کیفیت آن ها توجه نمود.

فروش آجر فشاری

امروزه برندها و کارخانه های مختلفی اقدام به فروش آجر فشاری می نمایند. فروش آجر فشاری در درجه کیفی های مختلفی صورت می پذیرد. امروزه خرید و فروش آجر فشاری علاوه بر خرید حضوری از کارخانه اجر فشاری ، به صورت اینترنتی نیز قابل انجام است. قيمت هر تن آجر گري از جمله مزایای خرید آجر فشاری به صورت اینترنتی، صرفه جویی در زمان و امکان مقایسه راحت تر قیمت ها و سهولت در خرید می باشد

قيمت آجر لفتون

آجر گری معمولا در سه درجه کیفی یک، دو و سه تولید و عرضه می شود. این موضوع بر روی قيمت آجر فشاري تاثیرگذار است. با افزایش کیفیت محصول، قیمت آجر زبره نیز افزایش می یابد. همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، قيمت هر تن آجر گري آجر زبره به دو صورت دستی و ماشینی تولید می شود. برای تعیین قیمت آجر فشاری یا قیمت آجر معمولی امروز باید این موضوع را نیز مدنظر قرار داد.

تولید آجر فشاری

تولید آجر فشاری دستی در ابعاد مختلفی صورت می پذیرد. ابعاد ۵×۱۱×۲۲، ۵/۵×۱۱×۲۲، ۵×۱۰×۲۲ و ۵/۵×۱۰×۲۲، از متداول ترین ابعاد آجر فشاری می باشد. وزن آجر فشاری معمولا حدود ۲ تا ۲/۳ کیلوگرم است. برای تولید این آجر در ابتدا نیاز به استخراج خاک رس می باشد. قيمت هر تن آجر گري بدین منظور باید خاک سطحی (خاک نباتی) را کنار زده و ریشه گیاهان و مواردی از این قبیل را از خاک جدا کنند.

خرید آجر فشاری

تعداد زیادی کوره آجرپزی در ایران وجود دارد. آجرهای تولید شده در ایران معمولا با نام کوره ای شناخته می شود که پخت آجر در آن انجام گرفته است. برای خريد آجر فشاری می توان پس از بررسی پارامترهای مورد نیاز، اقدام به تهیه آجر از هر یک از این برندها نمود. از مهم ترین اقدامات لازم پیش از خرید آجر فشاری ، محاسبه مقدار مورد نیاز آجر می باشد. برای احجام بالا (معمولا بیشتر از ۹ تن) بهتر است خرید آجر فشاری به صورت عمده صورت گیرد تا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد.

آجر فشاری دستی

در سال‌های گذشته آنچه با عنوان آجر گری یا اجر فشاری شناخته می شد و برای قالب بندی فونداسیون به کار می رفت؛ اغلب دست ساز بود. در تولید آجر فشاری دستی ، فرآیند قالب زنی، گل آجر را به صورت مستطیل هایی در می آورد. قيمت هر تن آجر گري شکل گیری گل رس در قالب با دست انجام می شود. پس از آن نیاز به خشک کردن آجر می باشد. خشک کردن آجر در هوای آزاد و شرایط معمولی حدود ۱۵ روز زمان لازم دارد.

تعداد آجر لفتون در هر متر مربع

به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه می توان از خشک کن و کوره استفاده کرد. قيمت هر تن آجر گري در صورت استفاده از کوره برای خشک کردن این زمان به ۲ روز کاهش می یابد. اگر از خشک کن استفاده شود، ۴ تا ۷ روز زمان لازم است تا پیش از آنکه بتوان آجر را به کوره منتقل کرد.

آجر فشاری ماشینی (پرسی)

این نمونه از آجر فشاری ، با استفاده از برش بلوک های بزرگ و با کمک دستگاه پرس ساخته می شود. از این رو به آن آجر فشاری پرسی و یا اجر فشاری ماشینی گفته می شود. بدین منظور زمانی که گل رس تولید شد، در ماشین قالب زنی قرار می گیرد. قيمت هر تن آجر گري قالب بریده شده روی تسمه به سمت خشک کن می رود. اگر قالب زنی با پرس سنگین انجام شود، آجر گری پرسی تولید می شود.

رنگ آجر گری

رنگ آجر فشاری به شرایط و دمای پخت، نوع خاک و کانی های موجود در آن وابسته است. قيمت هر تن آجر گري اجر فشاری غالبا به رنگ های قرمز، زرد و مابین این دو رنگ تولید و عرضه می شود.

ابعاد آجر فشاری

آجر فشاری از قدیمی ترین انواع آجر است که در ابعاد مختلفی تولید می شود. همچنین ابعاد آجر فشاری نیز به صورت استاندارد ۲۲ در ۱۰ سانتی متر با ضخامت های ۵/۵ ، ۳ یا ۴ است. قيمت هر تن آجر گري هم چنین ابعاد آجر گری در طول زمان تغییر کرده است و در حال حاظر بیشتر در ابعاد ۲۲ در ۱۱ با ضخامت ۷ سانتی متر تولید می شود.

آجر گری زرد

قيمت هر تن آجر گري اگر پخت آجر گری در شرایط احیایی باشد و میزان CaO بیشتر از اکسید آهن شود، آجر فشاری زرد رنگ تولید می گردد.

آجر فشاری قرمز

برای تولید آجر فشاری قرمز ، آنها را با فاصله استاندارد در کوره می چینند. قيمت هر تن آجر گري در صورت کنترل دما و زمان پخت و همچنین فراهم بودن شرایط ایجاد اکسید و هیدروکسید آهن، اجر فشاری قرمز رنگ تولید می شود. درجه رنگ قرمز به دمای آن وابسته است.

اجر فشاری کرم

قيمت هر تن آجر گري اگر پخت آجر در شرایط معمولی باشد و Cao بیش از اکسید آهن شود اجر گری کرم رنگ تولید می شود.

کرسی چینی

امروزه بیشترین کاربرد آجر گری در کرسی چینی و قالب بندی فونداسیون سازه است. از دیگر کاربردهای اجر فشاری در دیوارچینی طبقات زیر همکف و اجرای دیوارهای باربر می باشد. آجر زبره نسبت به سفال از مقاومت بالاتری برخوردار است. قيمت هر تن آجر گري به همین دلیل می توان از آن در ساخت دیوارهای باربر استفاده کرد.

کاربرد آجر گری

در گذشته از اجر فشاری در اجرای سقف طاق ضربی، دیوارچینی، تیغه چینی، اجرای دیوار حمال و حتی نماسازی (به صورت آبساب) استفاده می شده است. اما رفته رفته کاربرد آن کاهش یافت. دلیل این امر بالا بودن وزن آجر فشاری می باشد. قيمت هر تن آجر گري به طوری که استانداردهای ساخت و ساز اجازه استفاد از آجری گری در طاق ضربی را به دلیل وزن بالایی که به سازه تحمیل می‌کند نخواهد داد.

کاربرد آجر گری
کاربرد آجر گری

قالب بندی فونداسیون

همچنین در ساخت دیوار حیاط ویلا و خانه های حیاط دار نیز می توان از آن استفاده کرد. قيمت هر تن آجر گري برای محاسبه قیمت دیوارچینی با‌ آجر فشاری باید میزان آجر مورد نیاز، دستمزد استادکار، هزینه تامین و تهیه ملات و … را در نظر گرفت. قیمت دیوارچینی با آجر فشاری غالبا به صورت مترمربع تعیین می شود. هرچه ضخامت دیوار بیشتر باشد، قیمت هر متر مربع دیوارچینی با اجر گری بیشتر خواهد بود.

آجر فشاری نما

همان طور که از نام آجر فشاری نما پیداست، از آن در نماکاری ساختمان استفاده می شود. قيمت هر تن آجر گري اما امروزه کاربرد و استفاده از آن محدودتر شده است. از جمله مزایای آجر گری نما ، قیمت مقرون به صرفه تر آن نسبت به سایر مصالح مورد استفاده در نماسازی می باشد. از آجر گری نما می توان در ساختمان های مسکونی، تجاری، زیباسازی دیوار حیاط و … استفاده کرد.

آجر زبره

آجر زبره از مقاومت بالایی برخوردار بوده و نسبت به بسیاری از آجرهای دیگر مقاوم تر است. عمر آجر فشاری بالا بوده و قابلیت بازیابی دارد. همچنین از نظر زیست محیطی نیز از مصالح کم ضرر به شمار می آید. اجر گری مقاومت بالایی در برابر تاثیرات محیطی داشته و مقاومت فیزیکی بالایی دارد. قيمت هر تن آجر گري چسبندگی آجر زبره با ملات سیمانی بالا بوده و دسترسی به آن در مناطق مختلف امکان پذیر است.

آجر گری چیست؟

آجر یا آجور (brick) بلوک های مکعب مستطیل شکلی هستند که در ساخت و ساز برای دیوار چینی کرسی چینی فونداسیون سقف یا طاق ضربی منزل استفاده می شود.و عمر استفاده از آجر حدود 5 هزار سال میباشد. قيمت هر تن آجر گري در بناهای قدیمی موجود در شهرها آجر یکی از اساسی ترین متریال ساخت بوده است که هم در نما و هم در ساخت بکار گرفته شده است.

آجر فشاری

آجر فشاری، از قدیمی ترین انواع تولیدات آجر می باشد که از آن به آجر های گری یا آجر زبره یا آجر توپر یاد می شود.ابعاد آجر فشاری 22 × 10 × 5/ 5 یا با همین طول و عرض ولى به ضخامت 4 یا 3 سانتی متری می باشد. قيمت هر تن آجر گري از آن جایى که موقع خشت زدن با دست، گوشه هاى گل در قالب با انگشت فشار داده مى شد، این آجر به آجر فشارى مشهور شد. این نوع آجر براى گرى چینى ، استفاده مى شود.

دیوار های باربر

از آجر فشاری قبلا در نقش دیوار های باربر ساختمان ها ، طاق ضربى، دیوارهاى حمال، جدا کننده و هم چنین به صورت آبساب براى نماسازى به صورت وسیع مورد استفاده قرار می گرفت اما رفته رفته به علت وزن زیاد آن و نیز مرتفع شدن سازه ها از کاربرد در دیوار چینی قيمت هر تن آجر گري به کاربرد در فونداسیون سازی تغییر کاربرد پیدا کرد و به تبع آن میزان مصرف آن نیز کاهش یافت .

مشخصات فیزیکی آجر فشاری

 • وزن مخصوص آجر فشاری : 1700 کیلوگرم بر مترمکعب
 • وزن یک عدد آجر : حدود 2 کیلوگرم
 • مقاومت فشاری آجر :
 • تعداد آجر در هر تن : حدود 450 الی 500 عدد

محاسبه تعداد آجر فشاری

تعداد آجر فشاری در هر تن چیزی حدود 450 تا 500 آجر می باشد. در محاسبه تعداد آجر همیشه یک اصل اساسی وجود دارد و آن عبارت است از «توجه همزمان به مقطع و نمای دیوار برای درک صحیح چیدمان آجرها» در صورتی که این اصل اساسی در این قبیل محاسبات رعایت شود، قيمت هر تن آجر گري درصد قابل توجهی از اشتباهات برطرف شده و نتایج قابل اطمینان تری به دست خواهد آمد.

نمای دیوار

شکل یک دیوار با ضخامت ۳۰ سانتی را در نظر بگیرد، به ازای هر آجری که در نمای دیوار دیده می‌شود دو آجر نیز در قسمت پشتی است، به عبارت دیگر زمانی که شما با توجه به نمای دیوار محاسباتتان را انجام می‌دهید این محاسبات، ضخامت دیوار و تعداد آجر های پشت کار را در نظر نخواهد گرفت، قيمت هر تن آجر گري لذا نتیجه بدست آمده را در عدد ۳ ضرب خواهید کرد (یک آجر در نما و دو آجر در پشت کار که جمعا سه آجر خواهد شد.)

آجر پرسی

آجر فشاری بصورت دستی (فشار دست کارگران در قالب) ساخته می شود؛ قيمت هر تن آجر گري آجر گری پرسی توسط دستگاه ساخته شده و ابعاد یکدست تر و منظم تری نسبت به آجرهای دستی دارد.

آجر ماشینی

آجر ماشینی یکی از پر کاربرد ترین آجرها در صنعت ساختمان است و استفاده بسیاری از آن در این حوزه می شود. قيمت هر تن آجر گري هر چند که امروز با تولید آجرهای جدید، استقبال از آجرهای گری کم تر شده است، اما هنوز هم رونق خود را دارند.

تفاوت آجر فشاری و ماشینی چیست؟

 • این دو آجر از نظر ساخت مشابه هم هستند؛ در واقع هر دو توسط دستگاه قالب گیری پرس می شوند، اما آجر توپر مقاومت بیشتری نسبت به فشار و گرما دارد.
 • آجر فشاری (دستی) و ماشینی از نظر ظاهر، وزن، اندازه و نوع ساخت نیز باهم تفاوت دارند.
 • قیمت آجر فشاری با ماشینی نیز متفاوت است؛ به عنوان مثال قیمت هر تن آجر گری دستی از آجر ماشینی کم تر است.
 • آجرهای ماشینی نسبت به آجرهای فشاری سطح صاف و صیقلی تری دارند و خاصیت چسبندگی آن ها به ملات بیشتر است. این موضوع قطعا بر قیمت آجر گری در مشهد و سایر شهرها نیز تاثیرگذار است.

مزایا و معایب استفاده از آجر گری

آجر توپر به دلیل مزایایی که دارد از پر فروش ترین ها می باشد. این مزایا شامل موارد زیر است:

 1. آجر گری قیمت بسیار مناسبی دارد؛
 2. مقاومت بالایی دارد؛
 3. در دسترس است؛
 4. چسبندگی زیادی با ملات سیمانی دارد؛
 5. دارای عمر و دوام زیادی است.

کاربردها

کرسی چینی (فونداسیون)، دیوارچینی طبقات زیر همکف، دیوار های باربر .
آجرفشاری خوب دارای عمر طولانی بوده و قابلیت بازیابی می باشد.
از آجرفشاری به دلیل قابلیت بازیابی، از مصالح دوست دار محیط زیست نام برده می شود.

کاربرد دیوار در ساختمان

همان‌طور که اشاره شد، از دیوار معمولاً برای مجزا کردن فضاها از یکدیگر استفاده می‌شود. همچنین در برخی سازه‌ها مانند سازه‌های بنایی، دیوار انتقال دهنده بخشی از بار ساختمان به زمین است. کاربردهای دیوار در ساختمان به عبارت زیر است.

۱- فضاسازی و خلق فضاهای جدید

۲- ساخت عایق صوتی و حرارتی

۳- ساخت حریم خصوصی

۴- ساخت فضا برای کار گذاشتن تأسیسات شامل لوله‌کشی‌های آب و فاضلاب و سیم‌کشی‌های برق

۵- طراحی داخلی فضای ساختمان شامل گچ‌بری و نقاشی دیواری

متره ساختمان

از زیرمجموعه بحث متره ساختمان می‌توان به محاسبه تعداد آجر در هر مترمربع دیوار 20 سانتی اشاره کرد. قيمت هر تن آجر گري دیوارهایی با این قطر معمولاً به عنوان دیوارهای خارجی ساختمان به کار می‌روند که محیط داخلی را از محیط خارجی یعنی راهرو، آسانسور و فضای بیرونی جدا می‌کند.

مزایا و معایب دیوارهای آجری

از مزایای اجرای دیوار با آجر باید به این نکته اشاره کرد که در این دیوار نیازی به نیروی کار ماهر نیست، زیرا شکل و اندازه واحدهای بنایی یکنواخت است. قيمت هر تن آجر گري آجرها نیز سبک هستند و حمل‌ونقل آن‌ها آسان بوده و ارزان‌تر از سنگ و بلوک‌های بتونی هستند.

انواع آجر

دیوارهای آجری نازک بوده و بسته به نیاز ساختمان، آن‌ها را می‌توان با انواع ملات به یکدیگر چسبانید. بازشوها و درها به‌راحتی با استفاده از آجر ساخته می‌شوند و به دلیل نازک‌تر شدن اتصالات، هزینه‌ها نیز کم می‌شود. قيمت هر تن آجر گري از معایب این دیوارها هم می‌توان به این نکته اشاره کرد که آجر در برابر بارهای کششی و پیچشی مقاومت کمی دارد.

اجرای دیوارچینی چه روش‌هایی دارد؟

قيمت هر تن آجر گري روش‌های گوناگونی برای دیوارچینی ساختمان وجود دارد که بسته به مهارت نیروی کار از راهکار مناسب بهره برده و شامل گام‌های زیر است.

شمشه گذاری

به منظور بررسی شاقول بودن و هم‌راستایی دیوار در هر مرحله دیوارچینی، نیاز به یک شاخص است که از ابتدای عملیات تا انتهای دیوارچینی بتوان با آن شاخص دیوار کیفیت عملیات را سنجید. قيمت هر تن آجر گري برای این منظور می‌شود از شمشه گذاری استفاده نمود.

رگه چینی

در پروژه‌های ساختمانی برای اینکه از طراحی معماری ساختمان، ابعاد و تداخل فضاهای داخلی مطمئن شد، می‌توان از روش‌های علامت‌گذاری مختلفی برای حصول این اطمینان استفاده کرد. قيمت هر تن آجر گري روش‌های علامت‌گذاری مانند خط‌زنی، نقشه‌برداری، گچ‌ریزی و غیره که اساس همه آن‌ها یکی است برای این کار استفاده .

بلوک گذاری

تهیه بلوک مناسب و استاندارد مهم است زیرا در مواردی دیده شده انتخاب بلوک غیراستاندارد هر چند که قیمت پایین‌تری دارد پرت بیشتری داشته و در حین اجرا دچار آسیب‌های جدی خواهد شد. قيمت هر تن آجر گري حتی اگر بلوک‌ها آسیب نبینند بعد از اجرا دیوار نهایی قطعاً نقایص زیادی مانند عایق نبودن، ترک برداشتن و غیره را در پی دارد

قيمت آجر بهمني قرمز

در بندهای افقی بین ۱ تا ۱.۲ سانتی‌متر ملات بریزیم. قيمت هر تن آجر گري بندهای قائم در دیوارهای باربر باید با ملات به ضخامت ۱ تا ۱.۲ سانتی‌متر پر شود ولی در دیوار غیر باربر وجود بند قائم اختیاری است هرچند توصیه می‌شود برای اینکه دیوار پیوستگی مناسب داشته و عایق باشد از بند قائم حتی در دیوار غیر باربر استفاده شود.

قيمت آجر سه سوراخ

درمواردی که طول یا ارتفاع دیوار زیاد است می‌بایست از وال پست، رول بولت، وصله و غیره استفاده شود تا طول مهارشدگی دیوار حفظ شده و دیوار تحت بار زلزله و یا هر بار جانبی دیگری در جهت خارج از صفحه نریزد. قيمت هر تن آجر گري به منظور کاهش اثرات ناشی از آسیب ضربه و تغییر شکل به ستون‌های سازه، دیوار در ناحیه اتصال با ستون باید انعطاف‌پذیر باشد.

سازه‌های بتنی

این نکته در سازه‌های بتنی بسیار مهم است چرا که باعث ایجاد ستون کوتاه می‌شود. برای رفع این مورد باید در محل اتصال دیوار به ستون از یونولیت با ضخامت حداقل ۵ سانتی‌متر استفاده شود. اجرای هشت‌گیر شیوه‌ای در دیوارچینی است که در آن رگه‌های آجر از حالت صاف و مسطح خارج شده و به صورت برجسته و فرو رفته، در یکدیگر چفت می‌شوند. قيمت هر تن آجر گري شایان ذکر است که کلمه هشت به معنی بسیار برجسته و گیر به معنی فرورفته است.

سازه‌های بتنی
سازه‌های بتنی

چگونگی محاسبه تعداد آجر در هر مترمربع دیوار 20 سانتی

محاسبات زیر به صورت تخمینی و تقریبی بوده و می‌توان از این محاسبات برای برآورد تعداد انواع اجر سفال، بلوک و تیغه سفالی سقفی و دیواری و همچنین انواع آجر نما، آجر لفتون و غیره استفاده کرد. در این روش مقصود از آجر، آجر فشاری یا آجر ماشینی یا همان آجر لفتون (ده سوراخه) است که دارای ابعاد ۵/۵*۲۱*۱۰ سانتیمتر است.

 • دیوار چینی به ضخامت ۱۱ سانتیمتر دارای هر مترمربع ۷۰ عدد آجر است.
 • دیوار چینی به ضخامت ۲۰ سانتیمتر دارای هر مترمربع ۱۳۰ عدد آجر است.
 • دیوار چینی به ضخامت ۳۵ سانتیمتر دارای هر مترمربع ۲۱۷ عدد آجر است.

برآورد آجر سفال مورد نیاز دیوار چینی

به منظور انجام این‌گونه محاسبات ابتدا می‌بایست تعداد سفال مورد نیاز در یک مترمربع دیوار 20 سانتیمتری را به دست آورده و سپس این تعداد را در کل متراژ حجم کار ضرب کرد تا کل سفال مورد نیاز محاسبه شود. معمولاً بسته به نوع دیوار، قيمت هر تن آجر گري سفال در ضخامت‌های مختلف تهیه شده و هنگام خرید نیز ضخامت آن بیان می‌شود.

بلوک‌های سفالی

با این همه باید افزود که اجرای دیوار با بلوک‌های سفالی چیدمان ساده‌ای دارد و به مانند دیوارهای آجری دارای روش‌ها و شکل‌های مختلف نیست و قيمت هر تن آجر گري معمولاً سفال‌ها از طرف پهنا یا ضخامت روی‌هم قرار می‌گیرند و ضخامت دیوار تنها با استفاده از انواع مختلف سفال، کم و زیاد خواهد شد.

واحدهای محاسباتی

آنچه در این محاسبات مهم است رعایت هماهنگ بودن تمامی واحدهای محاسباتی است، به عبارت دیگر اگر طول یک سفال را بر حسب سانتیمتر در نظر می‌گیریم، قيمت هر تن آجر گري طول دیوار نیز باید بر اساس سانتیمتر باشد. بندکشی میان بلوک‌ها در دیوارهای سفالی معمولاً ۴ یا ۵ میلی‌متر است که در محاسبات نمی‌آید.

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *