انواع آجر

انواع آجر

انواع آجر

انواع آجر آجر یکی از مصالح ساختمانی است که امروزه جلوه زیباتری به خود گرفته و علاوه بر ساخت بنا در دکوراسیون داخلی نیز به کار می رود. آجرها در ابعاد و اشکال مختلف تولید می شوند و این تنوع و همخوانی آجر با دیگر مصالح، استفاده از آن در طاق های گنبدی و قوسی شکل را آسان می کند.

انواع آجر

تنوع بالای این محصول گزینه های بسیاری پیش روی مشتریان قرار می دهد و آن ها می توانند طبق سلیقه خود، اجر مورد نظر را انتخاب نمایند. آجرها با ظاهری توپر، توخالی، متخلخل و سوراخ دار تولید می شوند.

انواع آجر
انواع آجر

آجر لعابی

لعاب کاری یکی از روش های روکش کاری اجر است که آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می نماید. ممکن است آجر در معرض رطوبت، فرسایش، هوازدگی، مواد شیمیایی و تغییرات آب و هوایی قرار گیرد، اما لعابی که سطح آن را پوشش می دهد، نقش لایه محافظ را ایفا کرده و عمر آن را طولانی می کند.

رنگ های متنوع

اجر لعابی در رنگ های متنوع و ابعاد گوناگون تولید و به بازار عرضه می شود. از این رو می توان از آن در تزئین دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان استفاده کرد. این آجرها با رنگ هایی نظیر آبی، قرمز، نارنجی، قهوه ای و سورمه ای لعاب داده می شوند و زیبایی بی نظیری به فضا می بخشند.

آجر ماشینی

این آجرها سوراخ دار هستند و در صورت استفاده، سوراخ ها با ملات پر می شود تا استحکام و مقاومت سازه بالا رود. تعداد سوراخ های تعبیه در اجر ماشینی 8 الی 10 عدد می باشد. اصولاً برای ساخت دیوار و در مرحله سفت کاری از آجرماشینی به دلیل استحکام بالا استفاده می شود.

ملات

ملاتی که در سوراخ های این اجرریخته می شود، مقاومت و استحکام آن را بالا می برد. این آجر قیمت مناسبی دارد و قابل استفاده در تمام پروژه های ساختمان سازی می باشد.

آجر ماسه آهکی

آجرماسه آهکی از سیلیکات کلسیم تولید می شود و اغلب در پی سازی ساختمان کاربرد دارد. مقاومت فشاری این اجر بالاست، از این رو ظرفیت باربری آن نیز بالا بوده و از آن در ساخت دیوارهای حائل و حمال استفاده می شود.

آجر نسوز

آجرنسوز جدیدترین نوع اجر است که به علت مزایای زیاد، در ساختمان های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. این آجر یک عایق حرارتی است که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، در برابر گرما و حرارت نیز مقاومت بالایی دارد.

مواد معدنی

این نوع اجر در برابر فرسایش، خراشیدگی، حرارت، اشعه آفتاب، رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاوم است و به علت استفاده از مواد معدنی در ساخت آن یک آجر بی نظیر برای مصارف ساختمانی به شمار می آید. قیمت آجر نسوز در مقایسه یا سایر آجرها بالاتر است.

آجرنما

یکی از انواع اجرها، آجرنما است و همانطور که از نام آن پیداست، از آن برای طراحی نما استفاده می شود. از ویژگی هایی که آجرنما باید از آن برخوردار باشد می توان به مقاومت در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب اشاره کرد. اجر نسوز نمونه ای است که می توان از آن به عنوان آجرنما استفاده کرد.

آجر سفالی

آجرسفالی یا اجر ایتال وزن بسیار سبکی دارد و استفاده از آن سرعت اتمام پروژه ساخت را بالابرده و به سبک سازی سازه کمک می نماید. این آجر در کوره های سفال پزی تولید می شود و قیمت آن در مقایسه با سایر آجرها کمتر است.

شکل اجر سفال

شکل اجر سفال همانند بلوک های سوراخ دار است و از آن ها در ساخت تیغه های جدا کننده و دیوارهای غیر باربر استفاده می شود. این آجرها عایق خوبی برای گرما و صوت می باشند و پایداری بسیار بالایی دارند.

آجر سفال ده سوراخ

قطر اجر 10 سوراخ بین 5.1 تا 5.2 سانتی متر بوده و همان طور که از نام آن پیداست، در سطح آن 10 سوراخ وجود دارد. وجود این سوراخ ها باعث می شود میلگرد درون آن ها قفل شود. این امر مقاومت ساختمان در برابر زلزله بالا می برد.

آجر فشاری

آجر فشاری در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این آجرها با دست خشت زنی می شوند و برای پخته شدن در کوره های آجرپزی حرارت می بینند.اجر فشاری یا آجرسنتی در مرحله سفت کاری ساختمان کاربرد دارد و به علت مقاومت فشاری بالا در ساخت دیوارهای باربر، طاق های ضربی و تیغه های جدا کننده استفاده می شود.

آجر لفتون

یکی از انواع آجرهایی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، آجرلفتون می باشد. این اجر در دو رنگ قرمز و زرد تولید می شود. ابعاد اجر لفتون 5*20*10 می باشد. قیمت این آجر به ابعاد آن بستگی دارد.

آجر دکوراتیو

اجر دکوراتیو نمونه ای از آجرهایی است که امروزه استفاده از آن ها در طراحی دکوراسیون داخلی زیاد به چشم می خورد. انواع آجر این آجرها انواع مختلفی دارند و می توان با توجه به سلیقه شخصی نمونه های مناسب را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

آجر چارک

آجرچارک به اندازه یک چهارم طول یک اجر می باشد. ابعاد این نوع آجر۵٫۵×۱۰×۵٫۵ سانتی متر می باشد. انواع آجر آجرچارک در پیوند کله راسته در دیوار 35 سانتی متری و پیوندهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

آجرقزاقی

یکی از قدیمی ترین انواع اجرها، آجر قزاقی می باشد که ساخت آن ها به دوره ساسانیان بر می گردد. آجر قزاقی دستی نمونه ای از آجرهای سنتی است که با شیوه کاملا سنتی تولید می شود.آجرپلاک نمونه ای از آجرهایی است که در دسته اجر قزاقی قرار می گیرد. آجرقزاقی قرمز با نام آجرخشتی نیز شناخته می شود.

رنگ های مختلف

آجرقزاقی در رنگ های مختلفی چون پوست پیازی، قرمز و گلبهی موجود بوده و هم چنین در ابعادی چون ۲۰*۲٫۵*۵٫۵ یا ۲۰*۱۰*۵٫۵ تولید می شود. انواع آجر قیمت این اجر با توجه به خصوصیاتی که گفته شد متفاوت می باشد.

نانوآجر

از آن جایی که نمای بیرونی ساختمان در معرض باد و باران و عوامل زیست محیطی قرار دارد، در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. انواع آجر استفاده از پوشش نانو بر روی اجر می تواند از آسیب زدگی به آن جلوگیری نماید.

آجرجوش

تولید و ساخت این آجر در دمای بیش از هزار درجه صورت می گیرد. انواع آجر این دمای بالا از خمیری شدن آجر جلوگیری به عمل می آورد. از موارد استفاده این اجر می توان به ساخت دیوار تونل ها اشاره کرد.

آجر درجه یک

 1. مقاومت خوبی در مقابل خراشیدن با ناخن دارد.
 2. بدون هیچ گونه شن، سنگریزه، یا مواد ارگانیک می باشد.
 3. به خوبی پخته شده اند.
 4. درصد جذب آب آجرهای درجه یک، کمتر از ۱۰% است.
 5. مقاومت فشاری این اجرها حداقل kg/cm2245 و حداکثر kg/cm2280 است.
 6. همگن هستند و بافت منظمی دارند.
 7. همه آن ها، هم شکل و هم اندازه هستند.
 8. سایز این آجرها استاندارد است.
 9. دارای رنگ زرد یا قرمز یکدست می باشند.
 10. شوره زدگی و گل آهک در سطح آن وجود ندارد.
 11. هنگامی که به آن، با اجری از جنس خودش یا با چکش ضربه بزنید، باید صدایی شبیه سرامیک بدهد.
 12. برای ساختمان هایی با طول عمر بالای 100 سال یا دارای شرایط جوی بد، مناسب می باشد.

  آجر درجه یک
  آجر درجه یک

متریال

آجرها بجز دسته بندی از لحاظ کیفیت و نوع متریال بکار رفته در آن، دسته بندی های دیگری نیز دارند. دسته بندی از لحاظ محل استفاده، که به آجرهای توکار و آجرنما تقسیم بندی می شود. انواع آجر دسته بندی از لحاظ نوع کاربرد، که به آجرمعمولی ، آجرمهندسی و آجرنما تقسیم می شود و دسته بندی از لحاظ شکل که به آجرهره، آجرمجوف و آجرپخ تقسیم می شود.

آجر درجه دو

 1. سایز این آجرها نیز مانند آجرهای درجه یک، استاندارد می باشد.
 2. رنگ آن زرد یا قرمز یک شکل است.
 3. تقریبا به خوبی پخته شده است.
 4. شکل منظمی دارد.
 5. جذب آب آن محسوس نیست.
 6. درصد جذب آب آن بیشتر از ۱۰% ولی کم تر از ۱۵% است.
 7. مقاومت فشاری آن در حدود kg/cm2 154 تا kg/cm2 175 می باشد.
 8. سطح آن در برابر خراشیدگی با ناخن مقاومت خوبی دارد.
 9. در ساختمان هایی با طول عمر پایین که طول عمر آن بیش از ۱۵ نیست، مناسب می باشد.

آجر درجه سه

 1. شکل و سایز یکسان و منظمی ندارد.
 2. رنگ آن قرمز کم رنگ است.
 3. مقاومت فشاری آن بین kg/cm2 105 تا kg/cm2 140 است.
 4. درصد جذب آب این آجرها بیش از ۱۵% است.
 5. بافت همگنی ندارد.
 6. وقتی بهم برخورد می کنند صدای بم و خامی می دهند.
 7. اگر با ناخن سطح آن را خراش دهید، اثر آن می ماند.
 8. به خوبی حرارت ندیده و خوب پخته نشده است.

مصالح پرکاربرد

آجر در انواع و اشکال متعدد، متنوع و متفاوت، همچنان از مصالح پرکاربرد در ساختمان است و نقش آن کمرنگ تر از تیرآهن و میلگرد نمی باشد. انواع آجر هرچند قیمت تیرآهن و میلگرد در گذر زمان دستخوش نوسانات زیادی گشته است ولی آجر تقریبا نوسان زیادی را تجربه نکرده است.

وزن آجر لفتون

همان­گونه که انواع مواد و مصالح در صنعت ساختمان، بر اثر درهم ­آمیختگی با تکنولوژی، پیشرفت­ های قابل ملاحظه­ ای داشته ­اند، انواع آجرها نیز از گذشته تا کنون، با تحولات بسیاری مواجه شده­ اند و علاوه بر ساخت ­و ساز، در طراحی داخلی و نمای بیرونی ساختمان نیز نقش ویژه ­ای ایفا کرده ­اند.

تعداد آجر لفتون در هر متر مربع

هر چند امروزه به دلیل افزایش تراکم جمعیت و ساخت بناهای چند طبقه، از آجر، انواع آجر چندان در اسکلت ساختمان‌ ها استفاده نمی شود و اسکلت‌ های فلزی یا بتنی جایگزین آن شده اند اما آجر همچنان برای نماسازی یا سایر فضاهای یک ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و پرمصرف است.

قيمت آجر لفتون

نقش این محصول در ساختمان سازی، فراتر از نمای بیرونی یک ساختمان است و بعضا به عنوان جایگزین مناسب سنگ در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، کاربرد انواع آجر در پروژه های ساختمانی و قسمت های مختلف یک ساختمان، همواره یکی از موضوعات مورد توجه فعالان صنعت ساخت و ساز می باشد.

انواع آجر و کاربردهای آن در ساختمان

آجرها به عنوان یکی از مصالح ساختمانی ساخته شده از جنس خاک رس و مواد دیگر، با توجه به جنس و ابعاد، کاربردهای متنوع دارند و به ‌عنوان کف‌ پوش، دیوارپوش و دیوارکشی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما حاصل می شود.

خاک آجر مخلوطی از مواد زیر می باشد

 • خاک رس
 • ماسه
 • فلدسپات
 • سنگ‌ آهک
 • سولفات‌
 • سولفور
 • فسفات‌
 • کانی‌ آهن
 • منگنز
 • منیزیم
 • سدیم
 • پتاسیم
 • مواد آلی

مهم ترین کاربرد آجرها

مهم ترین کاربرد آجرها را می توان در بنایی و جهت ساخت دیوار به شمار آورد که برای چیدن و اتصال آن ها از ملات استفاده می‌ گردد. بناها و آثار تاریخی بسیاری مانند آتشکده ها، مساجد و ساختمان‌ های مسکونی، با استفاده از آجر در ایران ساخته شده‌ اند. انواع آجرها با توجه به نوع و مواد دیگر به کار رفته در آن، برای سایر بخش‌ های سازه هایی که در حال ساخت هستند، نیز کاربرد دارند.

ویژگی­ آجر

ویژگی­ آجر موجب شده از نخستین مراحل ساخت­ و ساز تا انتها مورد توجه سازندگان قرار گیرد. انواع آجر آجر به خاطر کاربرد بیشتر و قیمت مناسب­ تر در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در پروژه­ های مختلف ساخت­ و ساز استفاده می­ شود. آجرها با توجه به خصوصیات مهمی اعم از امکان جابجایی راحت، سایز کوچک و راحتی استفاده،

کاربردهای مختلف و متنوعی

 • کف ­سازی به خاطر مقاومت سایشی مناسب
 • دیوار پوشی و نماچینی به خاطر مقاومت در برابر دما و رطوبت
 • پی­ سازی به خاطر مقاومت فشاری مناسب
 • عنصر تزئینی و دکوراسیون ساختمان
 • معماری مانند دهانه ­های وسیع به صورت قوس، طاق، گنبد، گوشواره، مقرنس

انواع آجرها بر اساس روش تولید

آجرها با ظاهری و ابعاد متنوعی تولید و در بازار عرضه می گردند که هر یک خصوصیات مخصوص به خود را دارند. آجرهای توپر مقاومت بالایی دارند که برای ساخت دیوارهای باربر مورد استفاده قرار می گیرند ولی آجرهای توخالی و سوراخدار دارای تخلخل‌ های بسیاری بوده و به روش پرسی ساخته می‌ شوند.

آجرهای ماشینی یا انواع آجر سوراخ دار

برای ساخت دیوار و در مرحله سفت کاری به دلیل استحکام بالا به کار می روند. قیمت این آجرها، مناسب بوده و در تمام پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. آجرهای ماشینی یا سوراخ دار دارای 8 تا 10 عدد به قطر 1.5 تا 2 سانتی متر است. یکی از علل وجود سوراخ‌ ها در این محصول این است که هنگام دیوارچینی، ملات به‌ طور عمودی در آجر نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار می شود.

آجر لفتون قرمز

از آنجا که در ساخت دیوارهای حمال می‌ توان به وسیله سوراخ‌ های موجود در سطح آجر آن را با میلگرد، مسلح کرد، بنابراین این محصول برای ساخت دیواری مستحکم مناسب است. انواع آجر جنس آنها در مقایسه با آجرهای فشاری، ترد و شکننده بوده و از آنجا که آجرهای سوراخ دار، خاصیت مکندگی چندانی ندارند و چسبندگی آنها به ملات چندان مناسب نیست، پس در طاق ضربی از آنها استفاده نمی‌ شود.

انواع آجر برای نما

این محصول برای تزئین و زیباسازی نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و طراحی آن مطابق با طرح های مختلف و شرایط داخلی و بیرونی ساختمان می باشد که معمولا یا به‌ صورت دستی یا ماشینی تولید می‌ شود. استفاده از دیوارهای آجری می تواند سبب گرم و دلپذیر شدن فضا در دکوراسیون داخلی منازل گردد.

آجرنما در داخل منزل

آجرنما از ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار است. برای استفاده از آجرنما در داخل منزل، همخوانی آن با سبک مدرن و کلاسیک مهم است و امروزه فضای مدرن با دیوار آجری طرفدار دارد. استفاده از دیوار آجری به جای دیوارهایی که با گچ سفید پوشانده می‌ شوند و یکنواخت و کسل کننده هستند، راهکار مناسبی به شمار می رود.

آجر بتنی

آجر بتنی محصول جدیدی است که با تکنولوژی آلمان و به صورت کاملا اتوماتیک تولید می شود با این حال، برخلاف برخی نظرات مطرح شده در این زمینه، انواع آجر آجر بتنی، جایگزین آجر فشاری نیست و اصولا کیفیت و مزایای آجر بتنی از جنبه های مختلف نسبت به آجر فشاری بیشتر است.

قيمت آجر بهمني قرمز

در بین انواع آجرهای بتنی که در ساخت راهروهای حیاط و مسیرهای پیاده رو خیابان گرفته تا نمای بیرونی و داخلی واحد مسکونی نقش دارند، آجرهای سبک بتنی از جمله آجرهایی هستند که در پی چینی و دیوار چینی ساختمان و تیغه های باربر به کار می روند. این محصولات سبک به دلیل صاف و یکدست بودن، بیشتر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و به زیبایی منازل مسکونی بسیار کمک می کنند.

مواد تشکیل ­دهنده آجر

ساختار و ماده اصلی آجر، خاک رس است که معمولا با 15 تا 20 درصد وزن آن، آب مخلوط می­ کنند و از گل حاصل­ شده، خشت می­ سازند. از پختن خشت و تغییراتی که بر اثر گرما، در آن پدید می­­ آید، آجر تشکیل می ­شود. انواع آجر درون خاک رس، ترکیباتی مانند سنگ آهک، سولفات ­ها، اکسیدها و فسفات­ ها و… وجود دارد

لعاب کاری

لعاب کاری یکی از روش های روکش کاری آجر است که آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می نماید. ممکن است آجر در معرض رطوبت، فرسایش، هوازدگی، مواد شیمیایی و تغییرات آب و هوایی قرار گیرد انواع آجر اما لعابی که سطح آن را پوشش می دهد نقش لایه محافظ را ایفا کرده و عمر آن را طولانی می کند.

نماکاری ساختمان

آجر نما همانطور که از نامش پیداست برای نماکاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. طرز تهیه آجر دستی و یا ماشینی است. این نوع آجر بدون اندودکاری نصب می شود. انواع آجر آجر مهندسی با آجر معمولی متفاوت است. ظاهر این آجر نیمه شفاف بوده و مقاومت آن به دلیل تراکم زیاد، بالا می باشد. تحمل بار زیاد از ویژگی های منحصر بفرد این نوع آجرها است.

قيمت آجر سه سوراخ

طول عمر بالا، دوام و استحکام، زیبایی و ثبات رنگ از ویژگی های ممتاز این آجر هستند که آن را به بهترین گزینه برای معماران و سازندگان تبدیل کرده است. انواع آجر این نوع آجر در برابر فرسایش، خراشیدگی، حرارت، اشعه آفتاب، رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاوم است و به علت استفاده از مواد معدنی در ساخت آن یک آجر بی نظیر برای مصارف ساختمانی به شمار می آید.

قیمت آجر قزاقی

آجر قزاقی در رنگ های مختلفی چون پوست پیازی، قرمز و گلبهی موجود بوده و هم چنین در ابعادی چون۲۰*۲٫۵*۵٫۵ یا۲۰*۱۰*۵٫۵ تولید می شود. انواع آجر قیمت این آجر با توجه به خصوصیاتی که گفته شد متفاوت می باشد.

تقسیمات آجر

معمولا آجر رسی معمولی مقاومت خوبی در برابر عوامل خورنده ندارد. انواع آجر خوردگی تدریجی آجر بکار رفته در پای دیوار، ضخامت مؤثر آن را کاهش می‌دهد و آن را آسیب‌پذیر می‌کند.

تقسیمات آجر
تقسیمات آجر

نیمه

چون آجرهای امروزی از نظر ابعاد حدوداً نصف آجرهای خطایی که در اوایل قرن به ابعاد حدودی ۵ ×۲۵ ×۲۵ سانتی‌متر در سرتاسر ایران تولید و به مصرف می‌رسیدند می‌باشند، انواع آجر به آجرهای امروزی نیمه می‌گویند.

چارک

انواع آجر اگر آجر را از طول به دو نیمه مساوی قسمت کنیم به هر قسمت یک چارک می‌گویند.

کلوک

انواع آجر اگر آجر را از طول به چهار قسمت مساوی قسمت کنیم به هر قسمت یک کلوک می‌گویند.

سه‌قدی

انواع آجر سه چهارم طول آجر را یک سه قدی می‌خوانند.

قلمدانی

انواع آجر اگر آجر را از عرض در جهت طول به دو نیمه مساوی قسمت کنیم به هر نیمه یک قلمدانی یا گلدانی می‌گویند.

کلاغ پر

انواع آجر اگر از آجر منشوری که یک وجه آن یک عرض و وجه دیگر آن نصف طول آجر باشد جدا کنیم به باقی‌مانده کلاغ پر می‌گویند

الماسی

انواع آجر اگر از آجر دو منشور مساوی و متساوی‌الساقین که هر وجه آن‌ها نصف عرض آجر باشد به طور قرینه از عرض آجر جدا کنیم آجر الماسی به دست می‌آید.

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *