ابعاد آجر 10 سوراخ

ابعاد آجر 10 سوراخ

ابعاد آجر 10 سوراخ

ابعاد آجر 10 سوراخ . آجر ۱۰ سوراخ که آجر ممتاز و آجر ۵/۵ ممتاز نیز شناخته می‌شود جهت آجر نما، دیوار سالن‌ها و استفاده در سوله‌ها کاربرد دارد. با نفوذ ملات در سوراخ‌های آجر ۱۰ سوراخ استحکام و ایستادگی دیوار بیشتر می‌شود. همچنین با قرار گرفتن میلگرد در سوراخ‌های آجر ، مقاوت در برابر زلزله نیز تضمین خواهد شد.

ابعاد آجر 10 سوراخ

آجر ممتاز یکی از مدرن‌ترین مصالح ساختمانی با قابلیت نماسازی است که به آجر ۱۰ سوراخ یا ۵/۵ نیز شناخته می‌شود. همان‌طور که از اسم این محصول پیدا است در ساختار آن ده سوراخ با سطح مقطع‌های ۲۵/۱ تا ۵/۲ سانتی‌متر با فواصل معین و در دو ردیف پنج‌تایی قرار دارد.

ابعاد آجر 10 سوراخ
ابعاد آجر 10 سوراخ

آجر ده سوراخ

یکی از انواع آجر ، آجر لفتون است که خود به دسته های آجر ده سوراخ، آجر سفال و آجر سه گل تقسیم می شود. اجر ده سوراخ به نوعی از آجر گفته می شود که روی آن سوراخ هایی ایجاد شده است و دلیل آن کاهش حجم آجر تا حدود 25% است. مواد اولیه ای که در تولید این نوع آجر به کار می رود شامل خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز می باشد که بیشتر از خاک رس استفاده می شود.

علت سوراخ های آجر ده سوراخ چیست؟

در پاسخ باید گفت که آجر 10 سوراخ علاوه بر مصرف مواد اولیه کمتر و در نتیجه قیمت به صرفه تر، وزن کمتری نیز دارند و در پی آن هزینه حمل کمتری دارند. مقاومت فشاری این آجر در مقایسه با ملات سیمانی که در بین آجر ها به کار می برند بیشتر و بالاتر است. آجر های ده سوراخ همانطور که از نامشان مشخص است دارای 10 سوراخ به قطر 1.5 تا 2.5 سانتی متری است.

نمای ساختمان

از این مدل آجر بیشتر در نمای ساختمان و دیوار سالن ها و سوله ها وساختمان های صنعتی استفاده می شود. وجود سوراخ خای در این آجر باعث می شود میلکرد ها در داخل آجر قفل شود که این کار به بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر زلزله کمک بسیاری می کند. آجر 10 سوراخ را می توان در ابعاد و رنگ های مختلفی تهیه نمود.

آجر ده سوراخ چیست؟

در صنایع ساخت و ساز، به آجری که درون آن سوراخ‌های ایجاد شده باشد که باعث کم شدن حدود ۲۵ درصد از حجم آن شود، آجر لفتون یا آجر سوراخ دار می‌گوییم. آجر ده سوراخ دارای سطح مقطعی با ده سوراخ به قطر ۱.۵ تا ۲.۵ سانتی متر است و در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای زیادی دارد. در تولید این نوع آجرها، موادی از قبیل خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز از جمله به کار برده می شوند.

کاربرد آجر ده سوراخ

از جمله کاربردهای آجر ده سوراخ این است که از آن برای ساخت دیوارهای حائل و غیرحائل استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت دیوارهایی که وزن بالایی را تحمل می‌کنند نیز مناسب است؛ زیرا به لطف وجود سوراخ‌ها، می‌توان آن را با میلگرد پر کرد و مقاومت آن را افزایش داد. ابعاد آجر 10 سوراخ این آجرها علاوه بر ساخت پی، دیوارچینی، اجرای سقف، سوله سازی و… در نمای خارجی ساختمان‌ها نیز به کار می‌روند واز این منظر شبیه به آجرنما هستند.

دلایل محبوبیت آجر ممتاز

از دلایل محبوبیت آجر ممتاز که در ساختار خود حاوی خاک رس، شیل و خاک نسوز بوده؛ وجود ده سوراخ است. این سوراخ‌ها سبب افزایش کاربردهای گسترده آجرهای ممتاز شده‌اند. ابعاد آجر 10 سوراخ بنابراین استفاده از این متریال در ساخت سازه‌های مختلف باعث افزایش استحکام و تحمل فشار بیشتر بنا می‌شود.

قیمت آجر سوراخ دار تهران

از طرفی وجود این ده سوراخ حجم آجر را تا ۲۵/. کاهش می‌دهد که این حجم از فضای خالی به میزان قابل ملاحظه‌ای وزن نهایی محصول را پایین می‌آورند. ابعاد آجر 10 سوراخ بافت سبک آجر ۵/۵ با سایر نمونه‌ها قابل مقایسه نیست و این وزن سبک و وجود سوراخ از استحکام و ماندگاری آجرها نمی‌کاهد؛ بلکه سبب شده به عنوان یک محصول ایده‌آل در بسیاری از سازه‌ها کاربرد داشته باشد.

آجر بهمنی

آجر بهمنی(آجر 10 سوراخ) به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده است. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. ابعاد آجر 10 سوراخ از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می توان به طاق کسری اشاره کرد.

ابعاد آجر سنتی

مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجر هایی مفروش شده است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. ابعاد آجر 10 سوراخ به طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان های مسکونی و… به وسیله آجر در ایران ساخته شده اند.

آجر ممتاز

آجر ممتاز نیز از ابعاد فیزیکی خاصی پیروی می‌کند. ابعاد آجر 10 سوراخ امروزه با بهره‌گیری از قالب‌های مخصوص در دو سایز کوچک و بزرگ تولید می‌شود. همچنین با سایز و رنگ‌بندی متنوع‌ خود برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ممتاز سایز کوچک

ابعاد آجر 10 سوراخ این نمونه معمولاً زرد رنگ تولید می‌شود و با توجه به سایز و ساختار خود در منهول فاضلاب، پشتکار و طاق زنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ممتاز سایز بزرگ

ابعاد آجر 10 سوراخ این نمونه نیز به صورت آجر نما یا روکار و فضای توکار، طاق زنی، پشت‌ کار و… استفاده می‌شود.

قیمت آجر بهمنی قرمز

با توجه به خلاء‌هایی که به صورت سوراخ در آجر ۱۰ سوراخ وجود دارند؛ ابعاد آجر 10 سوراخ این محصول دارای بافتی سبک اما بسیار مستحکم است. شاید گمان کنید که وجود سوراخ با استحکام آجر مغایرت دارد؛ اما لازم است بدانید که این سوراخ‌ها نوعی عایق در برابر عوامل محیطی مختلف محسوب می‌شوند. زمانی که آجرها با ملات و مصالح ساختمانی پر می‌شوند؛ مقاومت و ماندگاری آجر و به تبع آن استحکام سازه، افزایش پیدا می‌کند.

مزایا آجر ده سوراخ

آجر ده سوراخ مزایای فراوانی دارد. مزیت اصلی و مهم آن، برخورداری از استحکام و مقاومت بسیار بالاست. این آجرها در برابر یخ‌ زدگی و سرمای شدید مقاوم هستند؛ ابعاد آجر 10 سوراخ یعنی در زمان تغییرات دمایی، ترک و شکستگی بر نمیدارند. تراکم آجرهای سوراخ‌ دار اصولی و صحیح است و به دلیل وجود آسیاب پودری، ازساختاربندی یکنواختی برخوردار است.

رنگ آجرهای ده سوراخ

رنگ آجرهای ده سوراخ به دلیل طبیعی بودن در برابر تابش نور خورشید مقاوم است. همچنین مقاومت این آجرها در برابر آتشسوزی و ضربه بسیار بالاست. از مزیای دیگر آجر ده سوراخ قیمت مناسب آن است. ابعاد آجر 10 سوراخ به دلیل وجود سوراخ در ساختار آجرها و کاهش وزن، تولید و نیز حمل‌ و نقل آنها مقرون به ‌صرفه است.

آجرمدرن

این آجرهای مدرن با ساختار خاص خود جهت ساخت انواع دیوار حائل و غیر حائل کاربرد دارند. بنابراین از آن‌ها برای دیوارچینی، سقف‌سازی، نما، منهول فاضلاب، پشت‌کار و… استفاده می‌شود. ابعاد آجر 10 سوراخ استحکام این آجرها به قدری بوده که از آن‌ها برای ساخت دیوارها و سازه‌هایی که قرار است فشار زیادی را متحمل شوند استفاده می‌گردد.

نماسازی

علاوه بر موارد فوق از آجر ممتاز برای نماسازی در دیوارهای خارجی نیز استفاده می‌شود. ابعاد آجر 10 سوراخ آجر ده سوراخ نقش آجرنما را نیز ایفا می‌کند. این ویژگی‌ها سبب شده که آجرهای ده سوراخ جنبه نما و استحکام بخشی را به خوبی و باهم داشته باشند.

ابعاد آجر معمولی

زمانی که میل‌گردهای فلزی سازه در سوراخ‌ها جا می‌گیرند و با ملات ساختمانی احاطه و پر می‌شوند این سوراخ‌ها سبب می‌شوند که میل‌گردها به ابعاد آجر 10 سوراخ درستی و با استحکام بالا در جای خود تثبیت شوند که این ویژگی آجر ممتاز منحصربه‌ فرد است.

ابعاد آجر نما قرمز

آجر ده سوراخ در دو ابعاد بزرگ و کوچک در بازار وجود دارد. برای تولید آجر سایز کوچک از قالب کوچک و برای تولید آجر سایز بزرگ از قالب بزرگ استفاده می‌شود. آجر لفتون قالب کوچک معمولا به رنگ زرد ساخته میشود و در طاق زنی، منهول فاضلاب و پشت کار کاربرد دارند. اجرهای ده سوراخ بزرگ در دو حالت توکار و نما در بازار دیده می‌شوند. ابعاد آجر 10 سوراخ از آنها نیز در طاق زنی و یا پشت کار، انواع توکار و در نماکاری سازه استفاده می‌شود.

مزایای آجر ده سوراخ

 1. مقاومت و استحکام بسیار بالا نسبت به سایر آجر ها
 2. مقاومت بسیار بالا در برابر سرما و یخ زدگی
 3. این آجر ها رنگ های طبیعی دارن و در برابر تابش اشعه خورشید تغییر رنگ نمی دهند.
 4. این آجر ها از سنگ کائولند درست شده اند و به همین دلیل از مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی و ضربه را دارند.
 5. جذب استاندارد آب با توجه به نیاز

  مزایای آجر ده سوراخ
  مزایای آجر ده سوراخ

ابعاد آجر سفال 10 سانتی

این بلوک سفالی با ابعاد 20*20*10 شناخته و عرضه می شود.طول و عرض این بلوک ها دارای اندازه ی 20 سانتی متری هستند . ضخامت این اجر نیز 10 سانتی متر است که برای دیوار های 10 یا 20 و … استفاده شود. ابعاد آجر 10 سوراخ بلوک سفالی تیغه ۱۰ سانتی دارای وزنی حدود ۱/۲ کیلوگرم دارد و معمولا دارای ۵ یا ۶ حفره است.

ابعاد آجر سفال 15 سانتی

بلوک سفال تیغه ۱۵ با وزن تقریبی ۳ کیلوگرم جهت جداکردن دیواره های داخلی و پیرامون ساختمان ها با ضخامت بیشتر استفاده می شود.وارهای پیرامونی ساختمانها و یا اتاقهایی که از درجه حفاظتی بالاتری برخوردار هستند ، ابعاد آجر 10 سوراخ استفاده از تیغه ۱۵ توصیه می گردد.

ابعاد آجر سفال 20 سانتی

از این تیغه سفالی ویژه عمدتا جهت جداکردن دیوارهای پیرامونی و بیرونی ساختمان استفده شده و کاربرد کمتری ( به علت قطر بیشتری که دارد ) در ابعاد آجر 10 سوراخ ساخت جداره های حائل بین فضای داخلی و یا حائل بین اتاقها , حمام , سرویس بهداشتی , آشپزخانه و انباری و…دارد.

ابعاد آجر نسوز شومینه

مواردی که اشاره شد نه تنها ساختار آجر ده سوراخ را بیان کرد؛ ابعاد آجر 10 سوراخ بلکه مزایای این محصول را نشان داد و به طور کلی این آجر بنا بر ساختار فیزیکی متفاوتی که دارد از لحاظ مزایا و کاربرد نیز نسبت به سایر نمونه‌ها برتری داشته و

برخی از مزایای آجر ممتاز شامل موارد زیر هستند

 • ساختار سوراخ دار این آجر وزن و حجم را تا ۲۵/. کاهش می‌دهد.
 • بافت سبک آن سبب حمل و نقل آسان، تسریع و تسهیل ساخت و ساز می‌شود.
 • استحکام بالا و مقاومت بیشتر در برابر فشار و ضربه نسب به سایر آجرها
 • عایق مناسب حرارت، رطوبت، صوت، اشتعال و… است
 • دچار یخ زدگی، ترک و شکستگی نمی‌شود.
 • میل‌گردهای سازه را در خود جای داده و سبب استحکام بیشتر ساختمان می‌شود.
 • در صورت استفاده در نما رنگ ثابتی داشته و در برابر شرایط جوی مختلف و شدید مقام است.

کیفیت آجر

از طرفی کیفیت آجرها در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود و آجرهای درجه یک، درجه دو و درجه سه هر یک کیفیت ساختاری‌ و قیمت خاصی دارند و به طور ابعاد آجر 10 سوراخ کل مواد اولیه به کار رفته، مکانیسم تولید، استانداردهای موجود، رنگ، نوع و… سبب وجود نوسانات قیمت در زمینه خرید این محصول می‌شوند.

ابعاد آجر سفال های سقفی

بلوک سفال سقفی یکی از مصالح ساختمانی است که در ساختمان سازی نقش سازه ای ندارد و برای پوشش فاصله سقف از آن استفاده می شود . این بلوک ها در سقف طبقات مختلف و بین تیرچه ها قرار می گیرد . ابعاد آجر 10 سوراخ این بلوک ها بنا به ضخامت سقف و فاصله ی تیرچه ها در ابعاد مختلفی تولید می شود

ابعاد آجر سوراخ دار ( آجر لفتون و سه گل)

این آجر ها یا از دسته ی آجر نما ده سوراخ و یا آجر سه گل می باشند . آجر های سه گل در ابعاد 19*9*7 یا 20*9*7 و ابعاد مشابه تولید می شوند . برای آجر ها ی ده سوراخ (لفتون) نیز معمولا ارتفاع بلوک ها 8 ، 9 و یا 10 سانتی متر و طول آن ها نیز معمولا نزدیک 20 سانتی متر است . این بلوک ها در عرض های 4 ، 5 ، 5.5 ، 7 و … تولید می شوند آجر لفتون های 5.5 سانتی با ابعاد 21.5*10*5.5 و آجر لفتون 5 سانتی با ابعاد 21.5*10*5 از پر کاربرد ترین آجر های ده سوراخ هستند

دیوارچینی

از آنجایی که آجرها در مساحت بالایی جهت دیوارچینی، سقف‌سازی و نمای سازه به کار می‌روند؛ ابعاد آجر 10 سوراخ طبیعتاً از لحاظ تعداد میزان بالایی از این متریال نیاز است و این موضوع در هر سازه بنا بر مساحت،‌ متفاوت است و به تبع میزان آجر مورد نیاز و قیمت نهایی برای هر پروژه متغیر خواهد بود.

محاسبه تعداد آجر سفال ده سوراخ مورد نیاز در یک متر مربع

ابعاد آجر 10 سوراخ اگر بخواهیم آجر لفتون استاندارد با ابعاد ۵٫۵ × ۱۰ × ۲۱٫۵ را صرفا به عنوان آجر نما یا اجرسفال نما استفاده کنیم در یک متر مربع به ۷۵ قالب اجر بهمنی ( اجر لفتون ) نیاز داریم که دیواری با قطر ۱۰سانتی متر به ما تحویل خواهد داد .

ابعاد آجر نما

ابعاد آجر 10 سوراخ اگر بخواهیم آجر ده سوراخ با ابعاد ۵٫۵ × ۱۰ × ۲۱٫۵ را به عنوان آجر نما و آجر دیوار کشی استفاده کنیم در یک متر مربع به ۱۵۰ قالب اجر بهمنی ( اجر لفتون ) نیاز داریم که دیواری با قطر ۲۰ سانتی متر به ما تحویل خواهد داد .

ابعاد آجر نما سفید

ابعاد آجر 10 سوراخ اگر بخواهیم آجر ۱۰سوراخ با ابعاد ۵٫۵ × ۱۰ × ۲۱٫۵ را به عنوان آجر نما و آجر دیوار کشی با مقاومت بالاتر استفاده کنیم در یک متر مربع به ۲۵۰ قالب اجر بهمنی ( اجر لفتون ) نیاز داریم که دیواری با قطر ۳۵ سانتی متر به ما تحویل خواهد داد .

آجرلفتون

آجرهای لفتون دارای مقاومت فشاری بالایی هستند. وجود سوراخ ها بر سطح این آجر چند علت دارد. یکی از این دلایل، سبک شدن آجر به واسطه سوراخ هایش است که هزینه حمل را برای هر قالب آجر کاهش می دهد. ابعاد آجر 10 سوراخ سوراخ های موجود در لفتون موجب پخته شدن کامل تر آجر در کوره میگردد. وجود این سوراخ ها باعث گیرایی بیشتر ملات و استحکام دیوار ساخته شده می گردد.

آجرلفتون
آجرلفتون

مقایسه آجر فشاری با اجرلفتون

 • آجرهای لفتون برخلاف آجر فشاری دارای سطحی بسیار صاف است.
 • آجرهای لفتون دارای سوراخ هایی بر سطح خود هستند از جمله آجر 10سوراخ لفتون زرد یا دارای 3 سوراخ هستند که با قرار گرفتن و نفوذ ملات
 • سیمان در آن موجب بالا رفتن استحکام دیوار می شوند.
 • وزن سبک آجر عراقی یا لفتون نسبت به آجرهای فشاری.

مهمترین خصوصیات آزمایشگاهی آجر نما لفتون قرمز

 • استحکام و مقاومت بالا
 • قیمت بسیار مناسب
 • مقاوم در برابر یخ زدگی و سرمای شدید
 • جذب آب استاندارد و متناسب با نیاز و کاربرد (۸ الی ۱۸ درصد وزن آجر)
 • تراکم مولکولی مناسب آجر نما بدلیل آسیاب پودری و دانه بندی مناسب
 • رنگ های طبیعی وغیر قابل تغییر در برابر اشعه خورشید

آجر ۱۰ گل

پرمصرف ترین آجر لفتون ، آجر ۱۰ گل است. این آجر ۱۰ سوراخ دارد و بعلت نفوذ ملات در سوراخ های آن دیواری مستحکم و مقاوم در برابر زلزله ایجاد می کند . ابعاد آجر 10 سوراخ این سوراخ ها به منظور کاهش وزن آجر ( کاهش وزن دیوار و بنا ) ، عایق بندی (در برابر حرارت و برودت و همچنین آلودگی صوتی ) و ایجاد خلاء بوجود آمده اند.

کاربرد آجر سفال ۱۰سوراخ

نمای ساختمان ها و ویلا ها ، دیوار و نمای سوله ها ، ساخت و باز سازی اماکن تاریخی ، دیوارکشی باغ ها ، دیوارکشی پادگان ها ، دیوارکشی اماکن ابعاد آجر 10 سوراخ تجاری ، جدا کردن دیوارهای خارجی ساختمان و دیوار های بین فضای داخلی ساختمان و یا جدا کردن اتاقها ، اجر طاق ضربی و … .

آجر نما ده سوراخ قرمز

آجری که سطح مقطع آن دارای سوراخ هایی به قطر ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی متر باشد را آجر نما ده سوراخ قرمز (لفتون) می نامند. از این آجر بیشتر جهت نمای دیوار مدارس، دیوار دور باغ ها، دیوار سالن های صنعتی، سوله ها و ساختمانهای صنعتی و… استفاده می شود. ابعاد آجر 10 سوراخ سوراخ های موجود در آجر باعث قفل شدن آجرها درهم می شود، که این امر مقاومت آجر را دربرابر زلزله چند برابر میکند.

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *