آجر لفتون دو طرف نما

آجر لفتون دو طرف نما

آجر لفتون دو طرف نما

آجر لفتون دو طرف نما آجر لفتون علاوه بر ساخت پی، دیوارچینی، اجرای سقف، سوله سازی و… در نمای خارجی ساختمان ها نیز کاربرد دارند واز این جهت شبیه به آجر نما هستند. در خصوص مشخصات فنی، اطلاع از موجودی، قیمت آجر سوراخ دار و… همراه آجر آنلاین باشید.

آجر لفتون دو طرف نما

آجر لفتون از انواع مصالحی می باشد که در ساختمان سازی استفاده می شود و به نام های آجر سوراخ‌ دار، آجر ۱۰ سوراخ و آجر بهمنی نیز شناخته می شود.آجر لفتون یا آجر ده سوراخ از جمله مصالح بنایی پرکاربرد در ساختمان است. بیشترین کاربرد این محصول در تیغه های جدا کننده ساختمان است. این آجر به همراه ملات ماسه سیمان کار می شود.

آجر لفتون دو طرف نما
آجر لفتون دو طرف نما

انواع رنگ آجر ده سوراخ

کارخانه آجر لفتون تهران، اصفهان، قم، تبریز و… و آجر لفتون دوقلو، این آجرها را در ۳ رنگ رایج زیر تولید می کنند:

 • زرد
 • قرمز
 • گلبهی (پوست پیازی)

در گذشته از آجر فشاری برای این منظور استفاده می شد. آجر فشاری به علت وزن و جذب آب زیاد جای خود را به این محصول داد. آجر ۱۰سوراخ این محصول از خاک رس ساخته می شود. نوع قرمز رنگ آن از خاک شیل و آجر مهندسی از ترکیب خاک شیل و نسوز تهیه می شود. به این محصول به علت تولید با ماشین آلات صنعتی، آجر ماشینی نیز می گویند.

ابعاد آجر لفتون

این محصول در ابعاد مختلفی تولید می شود. پرکاربردترین آن 21/5×10×5/5 سانتی می باشد. از دیگر ابعاد آن می توان به 23×11×7 ، 21/5×10×5 و 21/5×10×4 اشاره کرد. این محصول در رنگ های زرد، قرمز، گلبهی و قهوه ای تولید می شود. رنگ های زرد و قرمز پرکاربرد تر هستند. قیمت آجر لفتون زرد و قرمز از بقیه مناسب تر است. آجر ۱۰سوراخ این محصول به دو صورت ساخته می شود.

از لحاظ کیفیت به سه دسته تقسیم می شود

• ممتاز : به صورت تمام اتوماتیک تولید می شود.
• درجه یک: به صورت نیمه اتوماتیک تولید می شود.
• درجه 2: به صورت آفتاب خشک تولید می شود.

آجر ۱۰سوراخ

آجر ده سوراخ چیست؟

آجر لفتون یا آجر ده سوراخ ( perforated brick ) به آجری گفته می شود که به وسیله سوراخ های ایجاد شده در آن حدود ۲۵% از حجم آجر کم شده باشد آجر لفتون دو طرف نما . آجر ۱۰سوراخ آجر لفتون از موادی مانند خاک رس ، خاک شیل و خاک نسوز تهیه می شود .

سه طرف نما

آجر لفتون به صورت سه طرف نما و چهار طرف نما تولید می شود و می توان آن را بدون نیاز به نماسازی ، آجر ۱۰سوراخ در ساخت دیوار های خارجی استفاده کرد . آجر لفتون دو طرف نما دیوار ساخته شده با آجر لفتون هیچ تفاوتی با دیواری که به وسیله آجر نما رسی نما شده است نمی کند.

چهار طرف نما

آجر لفتون با رنگ های مختلفی در باز مو جود است . مانند آجر لفتون زرد ، آجر لفتون قرمز ، آجر لفتون پر تقالی ، آجر لفتون گلبهی و آجر لفتون قهوه ای . آجر لفتون دو طرف نما که پر کار برد ترین آن ها آجر لفتون زرد و قرمز است . به این دلیل که قیمت آجر لفتون زرد و قیمت آجر لفتون قرمز نسبت به انواع دیگر مناسب تر است. آجر لفتون اصفهان دارای ۱۰ سوراخ می باشد که قطر هر سوراخ بین ۲ تا ۳ سانتی متر است .

مشخصات فنی آجر لفتون

آجر لفتون در بازار به نام های آجر نما لفتون ، آجر زبره ، آجر نما زبره ، آجر لفتون دو طرف نما آجر نما سوراخدار ، آجر سوراخدار و یا آجر سوله سازی نیز معروف است. کاربرد آن به شکل دو کاربرده می باشد به این معنا که می توان با استفاده از آن دیوارهای حایل و غیر حایل ساخت ضمن آنکه بعد از ساخت دیوار نیازی به ایجاد مجدد نما نیست. این محصول که دارای مقاومت بالایی است برای ساخت دیوارهای متحمل بار و وزن استفاده می شود.

لفتون قالب بزرگ ۱۰ سوراخ

لفتون قالب بزرگ ۱۰ سوراخ به دو صورت توکار و نما تولید می شود. از انواع توکار در طاق زنی و یا پشت کار و از انواع لفتون های نما در نماکاری سازه مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر مصارف این محصول می توان به منهول فاضلاب نیز اشاره کرد. آجر لفتون دو طرف نما استفاده از لفتون قالب بزرگ اکثرا در شهرهای شمالی کشور، تهران و کرج متداول است.

وزن آجر لفتون

همانگونه که بیان کردیم آجر لفتون را در دو قالب سایز کوچک و بزرگ می سازند. لفتون های کوچک ۵ سانتی متری هر کدام دارای وزن ۷۵۰ گرم می باشد که در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی به بازار عرضه می شود. آجر لفتون دو طرف نما لفتون های قالب کوچک ۵.۵ سانتی همچنین هر کدام دارای وزن ۸۰۰ تا ۸۲۰ گرم می باشد.

لفتون های قالب بزرگ ۵ سانتی

لفتون های قالب بزرگ ۵ سانتی هر کدام وزنی برابر با ۸۸۰ تا ۹۱۰ گرم دارد که به دو صورت فله و بسته بندی به بازار عرضه می شود. انواع بسته بندی های آن در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی در بازار موجود است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی اما هر کدام دارای ۱۰۲۰ تا ۱۲۵۰ گرم وزن می باشد. این محصول را به صورت فله ای یا پالت شده و یا بسته بندی به بازار عرضه می کنند. آجر لفتون دو طرف نما تعداد موجود در هر پالت یا بسته متفاوت است.

علت وجود سوراخ در آجر لفتون چیست ؟

عموماً وزن آجر ها زیاد است . بنابراین هزینه حمل آجر تا محل کارگاه ساختمانی مقدار قابل توجهی می شود . به طوری که گاهاً هزینه حمل آجر لفتون از قیمت آجر لفتون درب کارخانه بیشتر می شود . آجر لفتون دو طرف نما به منظور کاستن از وزن آجر سوراخ هایی در آن ایجاد می کنند . به علاوه با ایجاد سوراخ ها مواد اولیه کمتری برای تولید آجر لفتون مصرف می شود .

تعداد آجر لفتون در هر متر مربع

همان طور که می دانید آجر لفتون از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است . مخصوصاً در مقایسه با ملات ماسه سیمانی که در بین آجرها استفاده می شود . پس عملاً وجود سوراخ ها تأثیر چندانی بر ارزش سازه ای آن ها ندارد . به علاوه نقش آجر دیگر شبیه سده های پیش نیست که از آن ها در پی ساختمان و دیوارهای باربر به عنوان اجزای سازه ای اصلی استفاده شود . آجر لفتون دو طرف نما نقش سازه ای ساختمان دهه هاست بر عهده اسکلت بتنی یا فلزی ساختمان است .

تولید آجر لفتون

در تولید آجر لفتون ، ابتدا آجر با حرارت ملایم خشک می شود ، سپس به صورت کامل پخته می شود . وجود سوراخ در آجر باعث می شود که آجر کاملاً خشک شود . آجر لفتون دو طرف نما همچنین در مرحله پخت قسمت های مرکزی آجر نیز حرارت کافی ببینند . این موضوع در مقاومت و همگنی آجر لفتون بسیار موثر است.

خرید آجر لفتون

یکی از انواع آجرهای مورد استفاده در ساختمان، آجرهای لفتون است. آجرهای لفتون دارای سوراخ‌هایی هستند و از خاک رس ساخته شده و در کوره پخته می‌شوند. آجر لفتون دو طرف نما بهترین خاک رس برای پخت آجر در اصفهان یافت می‌شود. انواع مختلفی از آجر لفتون وجود دارد، اما آجر ده سوراخ پرکاربردترین نوع است.

لفتون قرمز

لفتون قرمز (سفال) یکی از انواع آجرهایی است که در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. آجر لفتون دو طرف نما یکی از مزایای آجر لفتون قرمز (سفال) این است که می‌توان از آن برای ایجاد دیوارهای حائل و غیر حائل استفاده کرد و پس از ایجاد دیوار و حصار می‌توان از آن به عنوان نما استفاده کرد، بدین معنی که نیازی به ایجاد یک نمای جدید نیست.

سفال

سوراخ‌های آجر لفتون برای کاهش وزن آجر و عایق‌بندی و همچنین ایجاد خلاء ساخته می‌شوند. آجر لفتون دو طرف نما آجر لفتون در دو رنگ زرد و قرمز تولید می‌شود و سایز بزرگ آن در دیوارهای چینی حیاط، حصارها و ویلاها، سوله‌ها و حیاط استفاده می‌شود و سایز کوچک آجر لفتون برای خط کشی دیوار اتاق‌ها، تراس‌ها، حمام، توالت و سقف استفاده می‌شود. آجرهای قرمز لفتون از خاک شیل مرغوب ساخته شده‌اند

مشخصات آجر لفتون

این نوع آجر مقاومت بسیار بالایی برای ساخت دیوار های حایل و متحمل وزن بالای بار می باشند. آجر لفتون دو طرف نما طریقه چیدمان این آجر ها به صورت پازلی بوده می باشد تا مقاومت دیوارها را در برابر تحمل فشار بالا ببرد. این مدل آجرها در دو اندازه قالب بزرگ و قالب کوچک تولید می شوند که از آجرهای قالب کوچک زرد رنگ هستند و معمولا در ساخت و ساز پشت کاز و طاقه زنی استفاده می شود.

لفتون قالب بزرگ

از لفتون قالب بزرگ در داخل نمای ساختمان و توکار استفاده می گردد . ابعاد آجر لفتون کوچک در دو اندازه 5 و 5.5 سانتی متر می باشد و وزنی حدود 750 و 800 گرم دارند که در بسته های 14 تا 16تایی به بازار عرضه می شوند. آجر لفتون دو طرف نما آجر لفتون قالب بزرگ نیز در اندازه های 5 و 5.5 و وزنی حدود 900 و 1200 در بسته های 14 تا 16 تایی عرضه می شوند.

آجر لفتون از صفر تا صد

آجر لفتون یکی از مصالح پرکاربرد ساختمانی است که بیشتر برای استفاده در نما، دیوارچینی و سوله سازی مورد استفاده قرار میگیرد. آجر لفتون انواع متفاوتی دارد. بدلیل شکل ظاهری و وجود سوراخ در سطح آن به آجر سوراخدار معروف شده است. آجر لفتون دو طرف نما همچنین به آن آجر سوله سازی نیز گفته می شود. یکی از انواع پرکاربرد آن آجر لفتون ده سوراخ است که دلیل آن وجود ۱۰ سوراخ در سطح آن است .

آجرنما ۱۰ سوراخ

آجر لفتون یا همان آجرنما ۱۰ سوراخ (آجر ده سوراخ) که به آجر سوراخ دار یا ماشینی معروف است؛ امروزه به عنوان یکی از ستون‌های خیلی مهم دنیای ساختمان سازی، شناخته شده است. شاید تاکنون بارها اسم آجر سوراخ دار لفتون، آجر لفتون دو طرف نما به گوش شما خورده باشد، اما دقیقا ندانید این نوع آجر، در بین مصالح ساختمانی، تا چه اندازه کاربردهای گسترده و متنوعی دارد.

آجر لفتون نما چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آجر سوراخ دار لفتون ، به علت داشتن نوع ساخت ویژه و خاص خود و وجود سوراخ‌های تبادل هوا در بافت این آجر، بهترین نوع مصالح ساختمانی، برای ایجاد دیوار و کشیدن تیغه‌های محکم و استوار در فرایند ساختمان سازی است. آجر لفتون دو طرف نما این آجر، به علت داشتن سوراخ و سبک بودن ساختار خود، آب کمی جذب می‌کند و موجب عدم سنگین شدن بی‌دلیل بنا می‌شود

نام‌های دیگر آجر لفتون کدام است؟

بیش‌از آنکه با کاربردهای گسترده و مزایای این نوع آجر درجه یک، آجر لفتون دو طرف نما در دنیای ساختمان سازی آشنا شوید بهتر است بدانید که آجر سوراخ دار لفتون، به نام‌های زیر نیز در دنیای ساختمان سازی و صنعت، معروف است:

 • آجر ۱۰ سوراخ
 • آجر ماشینی
 • آجر لفتون ۱۰ سوراخ
 • آجر ماشینی سوراخ دار
 • آجر نما ۱۰ سوراخ
 • آجر نما لفتون
 • آجر ۱۰ سوراخ صادراتی
 • آجر لفتون صادراتی
 • آجر بهمنی
 • آجر رسی
 • آجر بهمنی قرمز
 • آجر سفال
 • آجر سوراخ دار
 • آجر نما سوله سازی
 • آجر توکار زبره
 • آجر نما لفتون و …

کاربردهای آجر سوراخ دار لفتون در ساختمان سازی

به جرئت می‌توان گفت که در صورت نبود این نوع آجر، کار ساختمان سازی و بنایی در سراسر دنیا تعطیل خواهد شد، آجر لفتون دو طرف نما مهم‌ترین کاربردهای آجر سوراخدار به شرح زیر است:

 • کشیدن تیغه‌ محکم
 • ساختن دیوار‌های باربری
 • کاربرد در تمامی انواع ساختمان سازی
 • سقف زدن
 • طاق زنی
 • دیوار چینی سوله و …

چرا آجر ماشینی به لفتون مشهور شد؟

آجر لفتون دو طرف نما این آجر، اولین بار در لفتون، شهرستانی در قلب اصفهان تولید و به کار گرفته شد، به همین دلیل، آجر ماشینی ۱۰ سوراخ، به نام (لفتون) در دنیای ساختمان سازی و معماری، مشهور شد.

مزایای استفاده از آجر ۱۰ سوراخ لفتون

 1. قیمت عالی
 2. استحکام بالا
 3. عدم شوره زدن
 4. رضایت مصرف کنندگان
 5. سابقه درخشان
 6. وجود انواع مختلف و تنوع بالا
 7. رنگ ثابت
 8. عدم استهلاک در زمان طولانی
 9. مقاومت برابر زلزله
 10. عدم نیاز به کار اضافه برای نماکاری و …

  مزایای استفاده از آجر ۱۰ سوراخ لفتون
  مزایای استفاده از آجر ۱۰ سوراخ لفتون

فرق آجر فشاری و آجر لفتون چیست و کدام بهتر است؟

آجر فشاری، ظاهر متفاوت‌تری نسبت به آجر ماشینی یا لفتون دارد و امروزه اکثر ساختمان‌ سازان ترجیح می‌دهند از آجر سوراخ دار لفتون، استفاده کنند؛ آجر لفتون دو طرف نما مهم‌ترین مزایای آجر سوراخ دار لفتون نسبت به آجر فشاری، به شرح زیر است:

 • نیاز به ملات کم‌تر
 • جذب آب کمتر
 • وزن سبک
 • کاربرد ساده‌تر
 • استحکام بالا
 • مقاومت در برابر زلزله

مهم‌ترین مزیت استفاده از آجر لفتون چیست؟

در قسمت فوق، با ۱۰ تا از مهم‌ترین مزایای استفاده از آجر لفتون در دنیای ساختمان سازی، آشنا شدید، در ادامه مهم‌ترین مزیت و تاثیر این آجر در فرایند ساختمان سازی را بخوانید: آجر سوله سازی یا همان لفتون، به دلیل داشتن سوراخ در ساختار خود، یکی از بهترین مصالح ساختمانی جهت ایجاد دیوارهای حائل و غیر حائل است. استفاده از این آجر، کار ساختمان سازان را به شدت، آسان کرده است و امروزه معماران از آن برای ساخت دیوار، بندکشی و نماسازی استفاده می‌کنند.

آجر ۱۰ سوراخ یا لفتون از چه چیزی ساخته شده است؟

جنس آجر ماشینی، از مرغوب‌ترین مواد اولیه است و همین نکته موجب شده است که این محصول، امروزه در سراسر دنیا در حوزه بنایی و ساختمان سازی، آجر لفتون دو طرف نما گزینه اول جهت استفاده در فرایند ساختمان سازی باشد.ماده اولیه تولید آجر لفتون ۱۰ سوراخ، خاک رس یا شیل است که پس از گذراندن مراحل قالب گیری و ایجاد سوراخ‌ها و رسیدن به دمای مناسب، آماده استفاده در فرایند ساختمان سازی می‌شود.

کدام نوع آجر ۱۰ سوراخ لفتون صادراتی، گران‌تر است؟

آجر لفتون دو طرف نما در میان رنگ‌های مختلف این آجر، نوع قهوه‌ای و گلبهی، تقریبا قیمت گران‌تری دارد اما در کل، آجر لفتون زرد و قرمز نیز کاربرد گسترده‌ای دارند و در بسیاری از صنایع ساختمان سازی، به وجود آن‌ها نیاز است.

آجر لفتون، مناسب نمای ساختمان است؟

آجر لفتون دو طرف نما بله! یکی از مهم‌ترین موارد استفاده این نوع آجر، کاربرد آن در ایجاد نمای ساختمان است که امروزه در ایران، به شدت مورد استفاده افراد است، انواع مختلف آجر نما لفتون، به شرح زیر است:

 • آجر ماشینی سه طرف نما
 • آجر ماشینی چهار طرف نما
 • آجر لفتون پشت کار

استحکام آجر لفتون چقدر است؟

آجر لفتون، یکی از مستحکم‌ترین آجرهای ساخته شده در سراسر دنیا است، در اکثر ساختمان‌های ضدزلزلزله، از این نوع آجر، برای پیشگیری از ایجاد حوادث، استفاده می‌شود.نوع مواد اولیه به کار رفته در این آجر و فرایند تولید آن، آجر لفتون دو طرف نما ۲ تا از مهم‌‌ترین عواملی است که موجب شده امروزه این آجر، در برابر گستره وسیعی از فشار، تاب بیاورد و موجب ایجاد خسارت نشود.

بهترین نوع تولیدی آجر لفتون کدام است؟ چرا؟

سطح عالی و ممتاز، بهترین درجه کیفیت تولیدی آجر لفتون است، آجر لفتون دو طرف نما زیرا در این روش، هیچ گونه دخالت انسانی در فرایند تولید، وجود ندارد و بهترین کیفیت آجر، تحویل داده می‌شود.

مقاومت آجر لفتون در برابر آتش، چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین عوامل استفاده گسترده این آجر در صنایع مختلف ساختمان سازی، تحمل و تاب آوری آن در برابر حرارت و آتش است.
آجر لفتون دو طرف نما ترکیبات مواد به کار رفته در ساختار آجر سوراخ دار لفتونی موجب شده است که آن، در برابر حجم حرارت بالا کمترین آسیب را ببینید و در نتیجه، بافت ساختمان سالم بماند.

دیوار چینی

آجر لفتون یکی از برترین مصالح در ساخت بنا به شمار می رود، شناخت این محصول و ویژگی های آن به شما کمک می کند تا بنایی زیبا و کارآمد بسازید. آجر لفتون دو طرف نما در ساخت سوله و به دلیل سایز بسیار بزرگ این بنا، وزن مصالح اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند، زیرا مقدار زیادی مصالح در دیوار چینی استفاده می شود و همین امر سبب سنگین شدن بنا نیز خواهد شد.

ویژگی‌های ظاهری آجر ماشینی

آجر ماشینی یا مهندسی دارای ظاهر زیبا و مدرن دارد. یکی از مصالح ایده آل برای سبک های مختلف معماری محسوب می شود. آجرهای 10 سوراخ لفتون در قالب های کوچک و بزرگ تولید و عرضه می شوند. رنگ های مختلفی از آجر مهندسی توسط تولید کنندگان روانه بازار فروش آجر اصفهان می شود. مهم‌ترین رنگ‌های تولید شده آجر ماشینی یا همان آجر نما لفتون، به شرح زیر است:

 • آجر لفتون سوراخ دار زرد
 • اجر لفتون گلبهی
 • آجر لفتون سوراخ دار قرمز
 • اجر لفتون قهوه‌ای

  ویژگی‌های ظاهری آجر ماشینی
  ویژگی‌های ظاهری آجر ماشینی

قیمت آجر لفتون

آجر لفتون به دلیل داشتن سوراخ های عمودی دارای وزن کم تری است . آجر لفتون دو طرف نما این ویژگی پخت آجر را بهتر می کند . به همین دلیل قیمت آجر لفتون مناسب تر می گردد . آجر لفتون در سه مدل آجر لفتون کامل یا 10 سوراخ ، آجر لفتون 5 سوراخ یا نیمه و آجر 3 گل که دارای 3 سوراخ است تولید می شود .

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *