آجر سفالی

آجر سفالی

آجر سفالی

آجر سفالی نوعی بلوک است که برای ساخت دیوارها، سنگفرش ها و سایر عناصر در بنایی استفاده می شود. اصطلاح آجر به درستی به یک بلوک متشکل از خاک رس خشک شده اشاره می کند ، اما اکنون به طور غیررسمی برای نشان دادن سایر بلوک های ساختمانی پخته شده شیمیایی نیز استفاده می شود.

آجر سفالی

آجرها را می توان با استفاده از ملات ، چسب و یا با در هم بستن آنها به هم متصل کرد. آجرها معمولاً در کارگاه‌های آجرپزی در کلاس‌ها، انواع، مواد و اندازه‌های متعددی تولید می‌شوند که بسته به منطقه و دوره زمانی متفاوت است و در مقادیر عمده تولید می‌شوند.

آجر سفالی
آجر سفالی

سنگدانه های بتنی

آجر سفالی یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که از زمان تمدن های اولیه مورد استفاده قرار گرفته است. این یک نوع سرامیک کریستالی است و از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در سراسر جهان یافت می شود. آجر فشاری برای توسعه آجر سفالی به عنوان یک مصالح ساختمانی پایدار، استفاده از مواد زائد کشاورزی و صنعتی یک راه حل عملی است.

آجر و سایر مصالح

مصالح آجر خاک رس خرد شده حداقل از زمان رومیان به عنوان سنگدانه در بتن استفاده می شده است. در دوران مدرن از سنگدانه آجر در برخی از بتن های نسوز استفاده می شود.گاهی اوقات به عنوان سنگدانه با وزن متوسط ​​برای بتن سازه ای. آجر فشاری سنگدانه های آجری اغلب برای ساخت بتن در بنگلادش استفاده می شود، جایی که کمبود مواد سنگدانه قابل استفاده طبیعی وجود دارد.

بتن سنگدانه

یک مطالعه نشان داده است که بتن سنگدانه آجر خرد شده دارای مدول الاستیسیته به طور کلی حدود 30 درصد کمتر از بتن با وزن معمولی است اما 40 درصد بیشتر از بتن سبک وزن است، با مقاومت کششی در حدود 11 درصد بیشتر برای سنگدانه آجر خرد شده. بتن. آجر فشاری ضایعات آجری مناسب البته باید تا حد زیادی عاری از نمک های محلول یا هر ماده گچ مرتبط با گچ باشد.

سنگ تراشی آجر

کنترل سنگ تراشی آجر خرد شده هنگام استفاده در بتن به شدت تحت تأثیر تغییر در جذب و چگالی آن است. آجر فشاری مقاومت ها نسبت به بتن سنگدانه طبیعی کاهش می یابد و در صورت استفاده از سنگدانه های درشت و ریز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

آجر کلینکر

در ایران به دلیل ناکارآمدی کوره های آجرپزی ، حدود 1 درصد آجرها به صورت آجرهای بسیار سخت سوخته با شکل های اعوجاج یا پف کرده تولید می شوند. آجر فشاری این ماده به عنوان “آجر کلینکر” نامیده می شود و پیشنهاداتی برای استفاده از آن به عنوان سنگدانه بتن در هنگام خرد شدن ارائه شده است. خالو به بررسی خواص بتن می پردازد.

بتن ریزی

سایر مواد ممکن شامل خاکستر زباله سوز و سایر مواد زائد است. از آنجایی که قوانین اخیر در کشورهای مختلف، از جمله بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی، مالیات بر محل دفن زباله را اعمال کرده است، احتمالاً علاقه به استفاده مجدد و بازیافت مواد زائد افزایش یافته است. این احتمالاً منجر به طیف وسیعی از مواد جدید از جمله گزینه های بتن ریزی سنگدانه ها می شود

حرکت رطوبت

آجرهای رسی با افزایش یا کاهش محتوای رطوبت منبسط یا منقبض می شوند. علاوه بر این، آنها به دلیل جذب بخار آب از جو، تحت انبساط طولانی مدت غیرقابل برگشت قرار می گیرند. سرعت انبساط برگشت ناپذیر در ابتدا زیاد است اما با افزایش سن کاهش می یابد. بلوک‌های بتنی، سنگ و ملات با تغییر رطوبت منبسط یا منقبض می‌شوند، اما بر خلاف آجرهای رسی، تحت خشک شدن طولانی‌مدت انقباض قرار می‌گیرند.

پایداری بنایی در ساخت و ساز

بنابراین حرکت رطوبت آجر، بلوک یا سنگ تراشی اثر ترکیبی تغییرات کوتاه مدت در میزان رطوبت و انبساط/خشک شدن غیرقابل برگشت انقباض واحدهای بنایی و ملات در درزها است. اثر خالص به طور کلی به عنوان یک گسترش تدریجی در اکثر انواع آجرکاری سفالی در نظر گرفته می شود (اگرچه ممکن است انقباض اولیه رخ دهد) در حالی که بلوک های بتنی و سنگ تراشی با زمان منقبض می شوند.

وزن هر عدد آجر سفال

سن واحدها در زمان چیدمان بر میزان حرکت در بنایی تأثیر می‌گذارد – هر چه آجر/ بلوک‌ ها طولانی‌تر باقی بمانند، انقباض نهایی رطوبت / خشک شدن آجرکاری و بلوک‌کاری به ترتیب کمتر می‌شود. به منظور جلوگیری از مشکلات حین کار، به ویژه باید از استفاده از آجرهای سفالی تازه کوره برای ساخت بنایی جدید اجتناب شود.

واحدهای بنایی آجری

حساسیت آجر رسی به جذب رطوبت و عمل انجماد/ذوب بر اساس ترکیبی از مقاومت فشاری و ویژگی های جذب تعیین می شود. کل رطوبت جذب شده در طول 24یک ساعت غوطه وری در آب سرد تعیین می شود و به دنبال آن رطوبت جذب شده در طی 5 ساعت غوطه وری در آب جوش تعیین می شود. نسبت جذب آب سرد به جذب آب جوش که به ضریب اشباع یا نسبت C/B معروف است تعیین می شود. یک مقدار کم برای نشان دادن وجود منافذ کوچک موجود برای تسکین فشارهای انبساط فرض شده است و نشانه ای جزئی از مقاومت یخ زدگی / ذوب است.

رس منبسط شده، شیل و تخته سنگ

آجرهای رسی از خشک کردن و پختن مواد خام رسی یا شیل تولید می شوند و ساختار متخلخل متخلخلی را تشکیل می دهند . به طور مشابه، خشک کردن و تف جوشی خاک رس یا شیل گلوله شده می تواند یک سنگدانه قابل استفاده تولید کند، اما به خصوص اگر ماده خام قابلیت «نفخ شدن» را داشته باشد. برخی از اشکال خاک رس یا شیل حاوی مواد آلی یا معدنی هستند که می توانند گازهایی را در اثر حرارت آزاد کنند که در شرایط مناسب منجر به نفخ یا انبساط ذرات گلوله شده می شود.

آجر سفالی چیست؟

آجر سفالی یک مصالح ساختمانی بسیار محبوب است که در ساخت سازه های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه اصلاحاتی در فرآیند تولید آجر انجام شده است، اما نسبت به ساخت آجرهای اولیه که تخمین زده می شود حدود 10000 سال پیش در خاورمیانه تخمین زده می شود، تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است. در واقع، آجرسازی در مناطق توسعه نیافته جهان از آنچه هزاران سال پیش رخ داده است قابل تشخیص نیست.

اندازه آجر

اندازه آجر ها نیز تا حد زیادی بدون تغییر باقی می‌ماند، اگرچه تغییراتی در بین مناطق وجود دارد، که ممکن است منعکس‌کننده این واقعیت باشد که آجرهای بزرگ‌تر عایق بیشتری را در مناطق سردتر ایجاد می‌کنند.

وزن آجر سفال

آجر سفالی از مخلوط کردن خاک رس با آب و سنگدانه ای مانند ماسه برای جلوگیری از انقباض و حجیم شدن به دست می آید. گل به قوام نسبتاً غلیظی کار می‌شود، به شکل فشرده در می‌آید و در یک کوره در دمای 1832 درجه فارنهایت (1000 درجه سانتی‌گراد) پخته می‌شود. بسیاری از فرآیندها و رویه‌های مختلف برای فرآیند پخت ایجاد شده‌اند و کارخانه‌های مدرن آجر می‌توانند سالانه میلیون‌ها آجر تولید کنند.

سنگفرش

آجر سفالی علاوه بر ساخت و ساز به عنوان سنگفرش نیز استفاده می شده است، اما در عصر خودرو ثابت شده است که قادر به تحمل بار نیست. خیابان‌هایی در سراسر جهان که در ابتدا آجری بودند، یا سنگفرش شده‌اند یا جایگزین شده‌اند. سنگفرش های آجری در کاربردهای مسکونی محبوب هستند، اما در ویژگی هایی مانند پاسیو و پیاده روها. به همین ترتیب، بسیاری از شهرها در حال آزمایش سنگفرش آجر سفالی به عنوان راهی برای معرفی یک عنصر زیباشناختی به مناطق عابران پیاده هستند.

ساخت و ساز

در دوران مدرن، مواد مختلفی ساخته شده‌اند که از نظر هزینه، سهولت نصب و ویژگی‌های عایق، جایگزین‌های عملی برای آجر سفالی هستند. با این حال، تعداد کمی از چنین کاربردهایی با دوام آجر مطابقت دارند، و ظاهر و احساس آجر همچنان بسیار جذاب است. هم برای کاربردهای سنگفرش سبک و هم برای ساخت و ساز، آجر همچنان محبوب است.

مصالح ساختمانی

آجر مصالح ساختمانی همه جا حاضر و همه کاره است که ساختار بسیاری از ساختمان ها، دیوارها و تاسیسات تزئینی را فراهم می کند. آجر سفالی همانطور که کلاسیک هستند، آجرهای قرمز استاندارد بسته به کشور از نظر اندازه متفاوت است و تقریباً در همه جا استفاده می شود.

انواع مختلف آجر

از بین انواع مختلف آجر، آجرهای سفالی تا حد زیادی رایج‌ترین آنها هستند، اما آجرهای دیگر مانند آجرهای بتنی، آجر سفالی آجرهای گلی و سایر موارد، همگی بخشی از اکوسیستم ساختمان را برای کاربردهای مختلف تشکیل می‌دهند.

انواع مختلف آجر
انواع مختلف آجر

آجرهای بتنی

مفهوم اصلی اختلاط، شکل‌دهی، خشک کردن و پخت (با استفاده از کوره) در اکثر انواع آجر تقریباً یکسان است (به استثنای قابل توجه آجرهای شیمیایی). آجر سفالی ترکیب معمولی آجر رسی پخته شده مدرن 50 تا 60 درصد وزن ماسه / سیلیس، 20 تا 30 درصد آلومینا (مستقیماً از خاک رس) و 2 تا 5 درصد آهک است.

آجرهای گلی

تعادل با اکسید آهن و منیزیم ساخته می شود. ممکن است مواد دیگری مانند مواد نسوز، پودرهای شیشه، رنگدانه ها و رنگ ها برای کاربردهای تخصصی آجر سفالی ، رنگ آمیزی یا دلایل اقتصادی برای صرفه جویی در هزینه اضافه شود.

آجر سوراخ دار قرمز

آجرها قوی هستند، در حفظ گرما خوب هستند و در برابر آتش و خوردگی مقاوم هستند. متداول ترین شکل مستطیلی است، آجر سفالی با این حال شکل های بیضی، استوانه ای و غیره امکان پذیر است – به ویژه هنگامی که با استفاده از روش اکستروژن تولید می شوند.

وزن هر عدد آجر فشاري

آجر برای تعداد زیادی از وجود انسان ها وجود داشته است و سرپناهی حیاتی فراهم می کند. آجرهای ساده از گلی ساخته می‌شدند که اجازه می‌دادند در آفتاب خشک شوند، قبل از اینکه در حضور آتش نزدیک خشک شوند. آجر سفالی تولید آجر مدرن چندان متفاوت نیست – به ویژه مرحله خشک کردن در فضای باز که در بسیاری از نقاط جهان محبوب است.

آجر مدرن

آجر مدرن، در تمام اشکال آن، بخش مهمی از اقتصاد مدرن و جهانی است. آجر سفالی با پیشرفت در تولید و پیشرفت در زمینه افزودنی‌ها و مدیریت بهتر مواد اولیه، تولید آجر با افزایش جمعیت جهان، به‌ویژه زمانی که اقتصادهای بیشتری به سمت استانداردهای زندگی بالاتر حرکت می‌کنند، به سرعت افزایش می‌یابد.

اولین مرحله

اولین مرحله در ساخت آجر در تمام انواع آجر سازگار است، جایی که تمام مواد خام در یک سنگ شکن فکی و یک جداکننده خرد و شکسته می شوند. این کار برای اطمینان از مخلوط شدن یکنواخت مواد معدنی و دستیابی به توزیع اندازه از پیش تعیین شده انجام می شود. آجر سفالی در این مرحله است که هر رنگدانه یا افزودنی اضافه می شود، این بهترین زمان است زیرا از ترکیب کامل و کامل رنگدانه یا افزودنی اطمینان حاصل می شود.

قيمت آجر سوراخ دار

اکستروژن، از بین این سه، رایج ترین است و همچنین به دلیل مکانیزاسیون و اتوماسیون قابل توجه، از نظر اقتصادی مقیاس پذیرترین فرآیند است. آجر سفالی اکنون که آجرها شکل گرفته اند و مراحل کنترل کیفی یا عملیات سطحی بیشتری را پشت سر گذاشته اند، باید خشک شوند تا از هرگونه رطوبت اضافی پاک شوند. این به عنوان رطوبت اضافی که ممکن است منجر به ترک خوردن در طول فرآیند پخت شود بسیار مهم است. پس از انجام این کار، آنها را به داخل فرهای آماده برای پختن می برند

فرآیند گل نرم

فرآیند گل نرم قدیمی ترین و سنتی ترین روش ساخت آجر است. آجر سفالی ابتدا خاک رس نسبتاً مرطوب گرفته می شود که دارای حدود 30 درصد وزنی آب است. سپس آن را با دست یا با دستگاه قالب‌گیری در قالب قرار داده و در قالب‌ها فشار می‌دهند. برای اینکه خاک رس به قالب نچسبد، می توان قالب ها را بلافاصله قبل از پر شدن در آب فرو کرد. این فرآیند آجرهایی با سطح نسبتاً صاف و متراکم تولید می کند و به آجرهای آب خورده معروف هستند.

آجرهای اکسترود شده

این آجرها به عنوان آجرهای سیم برش شناخته می شوند و امروزه به دلیل بازده تولید و مقیاس پذیری بالا، این فرآیند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند بسیار مدرن تر از سایرین است و به تعامل انسانی کمتری نیاز دارد. آجر سفالی مخلوط خاک رس به یک قیف وارد می شود و از آنجا از طریق یک ابزار شکل دهنده در یک جریان منفرد و پیوسته فشرده می شود که بی شباهت به تولید سوسیس نیست.

فرآیند پرس خشک

فرآیند پرس خشک متداول ترین فرآیندی است که در ساخت آجرهای نسوز مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف فرآیند گل نرم، خاک رس موجود در آن دارای حداقل مقدار آب است که تنها حدود 10 درصد وزن کل است. آجر سفالی خاک رس در قالب ها قرار می گیرد و از پرس هیدرولیک برای ایجاد شرایط فشار بسیار بالا برای آجرها استفاده می شود. پس از اینکه در معرض فشار زیاد قرار گرفتند، آجرها خشک شده و پخته می شوند.

آجر درجه یک

 • این آجرها کاملاً سوزانده می شوند و رنگ آنها از قرمز تیره، مسی و گیلاسی متغیر است.
 • نمای بیرونی باید مستطیل شکل و صاف باشد. لبه ها باید تیز و موازی و گوشه ها مربع و همه لبه ها صاف باشند
 • هیچ عیب قابل مشاهده ای مانند ترک و/یا سنگ نباید وجود داشته باشد
 • بافت باید یکدست باشد
 • اگر خراش روی آجر ایجاد شود نباید اثری باقی بماند
 • توده یا آهک نباید در قسمت بیرونی شکسته آجر وجود داشته باشد
 • هنگامی که دو تا از این آجرها به هم برخورد می کنند باید صدای زنگ یا فلزی شنیده شود
 • جذب آب وقتی بیست و چهار ساعت در آب سرد قرار می گیرد باید 15-12 درصد باشد.

آجر درجه دو

آجر سفالی به طور کلی، اینها باید همان الزامات آجرهای درجه یک را داشته باشند به جز:

 • اعوجاج و ترک های کوچک مجاز است
 • جذب آب در حدود 16-20 درصد قابل تحمل است
 • قدرت خرد کردن نباید کمتر از 7.0 نیوتن میلی متر -2 باشد

آجرهای درجه دو برای استفاده در کارهای بنایی مخفی یا دیوارهای خارجی بدون بار توصیه می شود.

آجر درجه سه

 • زیر سوخته هستند
 • آنها به رنگ روشن و نرم هستند و در هنگام برخورد با یکدیگر صدایی “کدر” تولید می کنند.
 • جذب آب حدود 25 درصد وزن خشک است.

آجر سفالی موارد استفاده: سازه های موقت از این دسته آجر استفاده می کنند.

آجر درجه چهارم

 • بیش از حد سوخته هستند، شکل ها و اندازه ها سازگار نیستند و طبیعتا شکننده هستند.
 • موارد استفاده این نوع آجر شامل کف و پی در بتن آهکی و مصالح راهسازی است.

چرا از آجرهای سفالی استفاده کنیم؟

آجرهای سفالی یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند. از این نوع آجرهای دست ساز می توان برای مصارف مختلف خانگی و تجاری استفاده کرد. برخی از رایج ترین کاربردهای آجرهای سفالی شامل دیوارها، سقف ها، تراس ها، فضاهای باغ و نما هستند، آجر سفالی اما واقعاً به همین جا ختم نمی شود. سنگفرش ها و آجرهای سفالی به دلیل خواص باورنکردنی که دارند می توانند برای مصارف گسترده ای استفاده شوند.

چرا از آجرهای سفالی استفاده کنیم؟
چرا از آجرهای سفالی استفاده کنیم؟

قيمت آجر نما

پیشرفت‌های اخیر در تولید آجر باعث شده است که آجرهایی با حفره‌های افزایش‌یافته معرفی شوند، آجر سفالی با این حفره‌ها عملکرد قابل مقایسه‌ای را در استحکام باند خمشی و مقاومت در برابر آب ارائه می‌دهند. با توجه به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان آجر می‌خواهند میزان منابع مورد استفاده در این فرآیند را کاهش دهند، رویکردی بسیار مقرون به صرفه و عملی برای تولید آجرهای سفالی اتخاذ می‌کنند.

بهره وری انرژی

با توجه به خواص عایق شگفت انگیز آجرها، آنها به بهبود بهره وری انرژی ساختمان ها کمک می کنند. آجر عموماً عایق حرارتی و عایق صوتی بیشتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی نشان می دهد. آجر سفالی عایق حرارتی آجر را می توان با سوراخ کردن کمک کرد و به دلیل تراکم کلی آجر، عایق صوتی خوبی نیز ارائه می دهد.

تعمیر و نگهداری کم

ساختمان‌های آجری معمولاً با استفاده از پانل‌های روکش آجری پیش‌ساخته یا روش سنتی چیدمان نصب می‌شوند. اما یکی از مزایای کلیدی در اینجا این است که این محصولات ساختمانی نیازی به کار اضافی ندارند. آجر سفالی در حالی که سنگفرش های سفالی ، به عنوان مثال، ممکن است در ابتدا کمی بیشتر هزینه داشته باشند، لازم نیست نگران هزینه های سرویس و نگهداری باشید.

ماندگاری

اینها مصالح ساختمانی بادوام و دائمی هستند که در آزمون زمان مقاومت خواهند کرد.  آجر سفالی دچار خوردگی، سوختن، زنگ زدگی یا پوسیدگی نمی شوند و برای تکمیل به هیچ رنگی حاوی VOC (ترکیبات آلی فرار) نیاز ندارند. دوام آجرهای سفالی تنها یکی از دلایل اصلی استفاده از آنها در ساختمان ها برای صدها سال است.

زیبایی شناسی

آجرها می‌توانند در رنگ‌ها و ضخامت‌های مختلف و همچنین با سطوح مختلف و شکل‌های مختلف باشند. به سختی می توانید رنگ ها و طرح های آجری را پیدا کنید که در دسترس نباشد. محصولات آجر سفالی می‌توانند در رنگ‌هایی از قرمز تیره تا سیاه براق باشند، با رنگ‌های طبیعی تضاد رنگی واضحی را ایجاد می‌کنند.

انعطاف پذیری

همانطور که نکات قبلی نشان داده است، آجر به عنوان یک مصالح ساختمانی مفید است. چه ساخت یک خانه یک طبقه و چه یک سازه تجاری بزرگ، نمی توان اثربخشی آجرهای سفالی را انکار کرد. در نهایت، استفاده از آجر سفالی برای کارهای ساختمانی به این معنی است که شما از یک ماده انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنید که در طیف وسیعی از رنگ‌ها، اندازه‌ها و با گزینه‌های مختلف تکمیلی موجود است

پایدار

آجر سفالی آنچه مهم است دانستن این است که آجر پایدار است و منصفانه است که بگوییم هیچ ماده طبیعی و ایمن بهتری برای زندگی در آن وجود نخواهد داشت. آجر ماده ای بدون آلودگی است، قابل استفاده مجدد و به طور طبیعی در برابر آتش، آفات و هوا مقاوم است.

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *